Na czym polega weganizm?

Weganizm staje się obecnie coraz bardziej popularny. I nie chodzi tu wyłącznie o stosowanie określonej diety, czyli unikanie wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, ale o pewien styl życia. Sprawdź, na czym polega weganizm.

Oczywiście stosowanie na co dzień diety wegańskiej może okazać się niezwykle korzystne dla naszego zdrowia. Oprócz skutecznej redukcji masy ciała weganizm może również wydłużyć czas naszego życia, a także pozwoli na uniknięcie wielu chorób. Jednak niestosowanie się do podstawowych zasad tej diety, a przede wszystkim niedostarczanie do organizmu składników odżywczych, które są zawarte w produktach pochodzenia zwierzęcego, może spowodować szereg negatywnych dla naszego zdrowia konsekwencji.

A zatem na czym polega weganizm?

Odpowiadając na pytanie: na czym polega weganizm, w najprostszy sposób można to ująć jako rezygnację ze spożywania wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Oczywiście dotyczy to głównie mięsa. Jednak weganie nie mogą również sięgać po masło, mleko, jajka czy ser. Zasadniczo więc dieta wegańska opiera się przede wszystkim na spożywaniu produktów pochodzenia roślinnego. U podstaw codziennego jadłospisu powinny się zatem znaleźć głównie zboża, a wśród nich pszenica, żyto, jęczmień, a także ryż. Podstawą żywienia są też owoce i warzywa. W dalszej kolejności weganie sięgają po rośliny strączkowe, oleiste, grzyby czy glony morskie.

Ponadto jako środek piramidy żywienia wegan należy wymienić zamienniki produktów pochodzenia zwierzęcego. Dieta wegańska zezwala bowiem na spożywanie mleka sojowego czy tofu. Natomiast u samej góry piramidy żywienia wegan znajdują się produkty, które oczywiście można spożywać, ale w ograniczonej ilości. Należą do nich przede wszystkim herbata, kawa oraz cukier. Jeśli jednak chcemy się dowiedzieć, na czym polega weganizm tak naprawdę, musimy pamiętać, że to nie tylko dieta.

Weganie bowiem chcą żyć w zgodzie z naturą, czyli po prostu kierują się na co dzień ekologią przejawiającą się w zasadzie w każdym aspekcie życia. Dotyczy to również sięgania po kosmetyki powstające wyłącznie na bazie naturalnych składników.

Weganizm a zdrowie

Rozważając kwestię weganizm a zdrowie, należy pamiętać nie tylko o pozytywnych, ale też negatywnych skutkach weganizmu. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że dieta wegańska zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia w przyszłości nadciśnienia, otyłości i związanej z nią cukrzycy typu 2, a także chorób nowotworowych. Stosowanie diety wegańskiej niesie więc za sobą wiele pozytywów dla naszego zdrowia.

Należy jednak pamiętać, że nieprawidłowo skomponowana dieta wegańska może doprowadzić do powstania znacznego niedoboru wielu cennych dla naszego organizmu składników odżywczych. Dotyczy to przede wszystkim żelaza, wapnia, witaminy D czy witaminy B12. To z kolei może prowadzić do poważnych konsekwencji takich jak anemia, osteoporoza, zaburzenia neurologiczne, a u kobiet także zaburzenia miesiączkowania. Dlatego dieta wegańska powinna być stosowana rozsądnie.

Jeden komentarz do “Na czym polega weganizm?

  • O weganach i wegetarianach myślę, że to forma sekty.

    Jest w ich postawie sporo pychy, bo uważają, że w związku z tym, że nie jedzą zwierząt, są lepsi od innych, brak u nich tolerancji na inne upodobania żywieniowe.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *