Kontrola komina po sezonie grzewczym – o czym nie można zapomnieć?

Okres jesienno-zimowy jest wyjątkowo intensywny pod względem koniecznego ogrzewania. Gdy temperatury za oknem sięgają nawet -20°C, regularne rozpalanie w piecu jest niezbędne, aby zachować w swoim mieszkaniu komfortowe warunki, a także zapobiec uszkodzeniu elewacji lub gromadzeniu się wilgoci. Niestety, przekłada się to także na wyjątkowo dużą ilość produkowanych spalin, które z kolei mogą doprowadzić do silnego zanieczyszczenia przewodu kominowego. Kiedy mrozy już ustąpią, naszym obowiązkiem staje się czyszczenie komina na wiosnę. Coroczna kontrola jest narzucona przez polskie prawo, lecz jest to także czynność, którą powinien wykonać każdy, rozsądny człowiek.

 

Co wiąże się z wiosennym czyszczeniem przewodu kominowego?

 

Jak można się domyślić, czyszczenie komina na wiosnę nie należy do najłatwiejszych zadań. Przegląd i kontrola stanu przewodu to jedno, lecz gdy natrafiamy na zalegającą sadzę, lub, co gorsza, rdzę i korozję rur, sprawa znacznie się komplikuje. Aby samodzielnie podjąć się tego zadania, potrzeba nieco krzepy fizycznej, wprawy, a także odpowiednich narzędzi, które pozwolą nam skutecznie pozbyć się nagromadzonego brudu. To raczej oczywiste, że nie każdy jest w stanie zrobić to samodzielnie, ale bez obaw – można to pozostawić kominiarzom. Jako profesjonaliści dysponujący wyspecjalizowanym sprzętem, kominiarze bez problemu przeprowadzają rutynowe czynności, takie jak ekspertyza i czyszczenie komina na wiosnę. Co prawda wiąże się to z pewną opłatą, lecz jest to jednorazowa płatność, dzięki której gwarantujemy sobie skutecznie przeprowadzoną kontrolę.

 

Kontrola komina – ile razy w roku?

Chociaż pojedyncza kontrola przewodu kominowego w roku jest obowiązkowa, to warto jest decydować się na nią częściej. Należy mieć na uwadze, że od przeglądów zależy nasze bezpieczeństwo – stan komina może znacznie pogorszyć się zaledwie w przeciągu kilku tygodniu. Jeśli nasza instalacja liczy sobie już kilkanaście lat i w przeszłości okazywała się zawodna, to czyszczenie komina na wiosnę, ale także na lato i jesień, powinny wejść nam w nawyk.

 

Mycie przewodu kominowego a kwestie finansowe

To oczywiste, że czyszczenie komina na wiosnę nie jest darmowe. Okazuje się jednak, że przewód w lepszym stanie pracuje o wiele wydajniej, skutkiem czego gwarantujemy sobie:

 

  • Efektywniejsze spalanie węgla
  • Lepszą dystrybucję ciepła
  • Podniesienie jakości powietrza w mieszkaniu
  • Ograniczenie ryzyka zapchania

 

W ten sposób nie tylko zmniejszymy wydatki na paliwo, ale także unikniemy wysokich kosztów ewentualnej naprawy komina.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *