Jaki wpływ mogą mieć gry komputerowe na rozwój psychiki dziecka?

Przyglądamy się wpływowi jakie mają gry komputerowe na rozwój psychiki dzieci.

Współcześnie dzieci coraz wcześniej zaczynają interesować się komputerem i konsolą. Oferta gier dostępnych na rynku jest bardzo szeroka, a wiele z nich postrzegane jako modne i atrakcyjne przez najmłodszych. Wśród gier będących na topie możemy spotkać zarówno bezpieczne gry farmerskie na pc jak i brutalne strzelanki. To sprawia, że bardzo wielu rodziców ma obawy, z jakimi konsekwencjami może wiązać się długie granie. Wyjaśniamy, jaki wpływ mogą mieć gry komputerowe na rozwój psychiki dziecka oraz podpowiadamy, w jaki sposób, nie rezygnując z zabawy, korzystać z komputera i konsoli mądrze.

Negatywne konsekwencje długiego grania w gry komputerowe przez najmłodszych

Wielu rodziców wrzuca wszystkie gry do jednego worka, zarzucając im, że mogą prowadzić do skrzywienia psychiki dziecka i zagubienia w wirtualnym świecie. Nie jest to do końca prawdą. Ogromna oferta gier dostępnych na rynku powoduje, że możemy wybrać tytuły, które będą wciągające dla dziecka, a jednocześnie rozwijające umiejętności i edukacyjne. Nie należy nigdy kupować najmłodszym gier przeznaczonych dla starszych dzieci: mogą one zawierać drastyczne sceny przemocy, co w konsekwencji będzie prowadzić do lęków, zobojętnienia na przemoc w realnym świecie i podniesienia poziomu agresji w trakcie gry i tuż po niej. Choć skłonność do dokonywania aktów przemocy zależy w o wiele większym stopniu od uwarunkowań społecznych, gry mogą prowadzić do zobojętnienia.

Także w przypadku całkowicie bezpiecznych gier nie należy pozostawiać dziecka na długie godziny przed komputerem bez kontroli. Od komputera bardzo łatwo jest się uzależnić – to może skutkować zaniedbywaniem codziennych obowiązków i relacji międzyludzkich i izolacją, a także napadami lęku i depresją. Długotrwałe przesiadywanie przed komputerem może wiązać się również z wadami postawy i pogorszeniem wzroku, a także spadającym zainteresowaniem aktywnościami fizycznymi.

Wybieraj wartościowe gry dostosowane do etapu rozwoju dziecka i kontroluj czas, które spędza przed komputerem

Nie trzeba całkowicie rezygnować z gier komputerowych. Warto jednak wybierać gry dostosowane do wieku dziecka: na przykład gry edukacyjne, gry farmerskie czy sportowe, które nie przekazują żadnych niebezpiecznych treści, a także prowadzą do rozwoju zainteresowań i pogłębiania wiedzy. Strzałem w dziesiątkę mogą okazać się gry edukacyjne tworzone na motywach popularnych bajek. W każdej sytuacji warto ustalić w domu jasne zasady korzystania z komputera i Internetu – ograniczać czas, które dziecko może spędzać na grach stosowanie do jego wieku. Bardzo ważna jest również kontrola tego, co dziecko robi w Internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *