Samobójstwo u pacjentów z zaburzeniami osobowości typu borderline

Samobójstwo jest cechą charakterystyczną zaburzenia osobowości typu borderline (BPD). Jest to również funkcja, która wywołuje największy niepokój wśród osób leczących pacjentów z tym zaburzeniem. Rzadko spotyka się pacjentów z BPD, którzy nigdy nie wykazywali zachowań samobójczych.

Książki poruszające temat samobójstwa – http://www.psychoskok.pl/tag-produktu/samobojstwo/

Jak opisano w kryterium 5 w DSM-IV-TR, pacjenci ci charakteryzują się „nawracającymi zachowaniami samobójczymi, gestami lub groźbami lub zachowaniami samookaleczającymi”.

Pomysły i groźby samobójcze są wszechobecne, a większość pacjentów podejmuje wiele prób samobójczych. Samobójstwo u pacjentów z BPD jest przewlekłe i może trwać przez dłuższy czas (miesiące lub lata).

Ta funkcja pomaga odróżnić pacjentów z BPD od tych z klasycznymi zaburzeniami nastroju, którzy mają skłonności samobójcze tylko w przypadku ostrej depresji. Chociaż BPD często zaczyna się od powtarzających się prób samobójczych, rozpoczynających się w okresie dojrzewania i trwających do młodego wieku dorosłego, zachowania te z czasem ustępują. Myśli samobójcze różnią się intensywnością w czasie, powiększając się, gdy życie jest stresujące, i zanikając, gdy nie jest.

Samobójstwo u pacjentów z BPD wiąże się z cechami niestabilności afektywnej. Zamiast ciągłej depresji lub manii trwającej od tygodni do miesięcy, gwałtowne zmiany nastroju BPD występują w odpowiedzi na wydarzenia życiowe. Wyjątkową jakość tych objawów przejawia brak ciągłego reagowania nastroju w BPD na leki przeciwdepresyjne. Działania samobójcze są również związane z impulsywnymi cechami osobowości.

Samobójstwa w BPD

Długoterminowe naturalne badania kontrolne, z jednym wyjątkiem, wykazały, że około 10% pacjentów z BPD ostatecznie popełnia samobójstwo, a około 90% nie.

Jednym z najciekawszych wyników badań długoterminowych w BPD jest wiek, w którym dochodzi do samobójstwa. Zagrożenia i próby osiągają szczyt we wczesnym okresie BPD, gdy pacjenci mają około 20 lat, jednak ich zakończenie następuje znacznie później. Tak więc pacjenci z BPD zwykle nie zabijają się w czasie, gdy najbardziej alarmują terapeutów.

Znaczenie samobójstwa w BPD

W BPD najbardziej typowym zachowaniem samobójczym jest przedawkowanie tabletek, występujące w kontekście interpersonalnym. Przedawkowanie zwykle niesie przesłanie – czasem dla kochanka, a czasem dla terapeuty. Pacjenci z BPD mają również tendencję do powtarzalnego przecinania nadgarstków i / lub wykonywania innych czynności w celu zranienia siebie. Samookaleczenie nie jest jednak zachowaniem samobójczym. Zwykle składa się z powierzchownych nacięć nadgarstków i ramion, a pacjenci zgłaszają, że działa w celu zapewnienia krótkotrwałej regulacji intensywnych zaburzeń dysforycznych. Samookaleczenie może przypominać zachowanie uzależniające.

Książki o zaburzeniach osobowościhttp://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazki-o-zaburzeniach-osobowosci/

Pomysły i działania samobójcze u pacjentów z BPD spełniają kilka funkcji. Pierwszym z nich jest poczucie kontroli. Jeśli nie można opanować życia, można przynajmniej umrzeć lub grozić śmiercią. Drugi oferuje pocieszającą opcję ucieczki od bólu i cierpienia. Trzeci to przekazywanie cierpienia. Pacjenci z BPD nie oczekują, że inni usłyszą je łatwo i często czują, że muszą w konkretny sposób wykazać głębokość cierpienia.

Wnioski

Postępowanie w samobójstwie u pacjentów z BPD wywołuje niepokój. Jednak strach nie musi paraliżować terapeutów ani prowadzić ich do unikania tych pacjentów. Badania sugerują, że większość osób z BPD poprawia się z czasem i że pacjenci w kryzysie nie są narażeni na wysokie ryzyko samobójstwa. Terapia powinna koncentrować się na rozwiązywaniu problemów i poprawie funkcjonowania, a ostatecznym celem jest wspieranie przyczyn życia.

Książki mogą okazać się naprawdę pomocne, dlatego warto po nie sięgać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *