Układy sal szkoleniowych i konferencyjnych

W zależności od układu sali konferencyjnej można zwiększyć jej pojemność lub stworzyć specyficzną atmosferę wśród uczestników spotkania. Jakie są zatem sposoby zagospodarowania pomieszczenia konferencyjnego?

Wybór odpowiedniego układu sali konferencyjnej może sprawić, że w tej samej sali pomieści się nawet dwa razy więcej delegatów. Poszczególne ustawienia, spotykane w obiektach konferencyjnych czy hotelach mogą nosić różne nazwy, warto więc w pierwszej kolejności zwracać uwagę na plan graficzny układu, który widnieje w ofertach i prezentacjach obiektu.

Układ sali szkoleniowej to czynnik wyboru – http://www.e-konferencje.pl/artykul/jaka-sala-szkoleniowa-na-wynajem/2948/

Układy sali szkoleniowej i konferencyjnej – rozmieszczenie krzeseł i stołów

 

Klasa szkolna – znany chyba każdemu z nas układ, który jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywany jest w szkołach czy na uczelniach. Delegaci patrzą na ekran lub tablicę zza rzędów biurek, pomiędzy którymi pozostawiona jest niewielka przestrzeń na krzesła. Można także wyróżnić alternatywne ustawienia krzeseł i stolików w sali konferencyjnej, prostopadle (scena jest z boku) lub w kształcie litery „V”. W tej wersji układu klasy szkolnej rzędy są ułożone względem siebie, tym sposobem uczestnicy konferencji widzą siebie nawzajem.

 

Teatr/Audytorium – rzędy miejsc skierowane są do przodu, bez biurek pomiędzy nimi. Podobne ustawienie, które można wykorzystać w układzie teatralnym to kształt litery „V”. Rzędy w takim układzie ułożone są w tzw. jodełkę”.

 

Rada nadzorcza – krzesła ustawione są wokół długiego stołu, na jego krańcach znajdują się dwa pojedyncze siedzenia. Ustawienie to można też spotkać pod nazwą narada.

 

Litera U – układ zwany także podkową lub kształtem weselnym. Uczestnicy spotkania zasiadają przy trzech z sześciu boków stołów, ustawionych w kształt litery „U”.

 

Pusty prostokąt – Stoły ułożone zostają w kształt prostokąta, na każdym zewnętrznym boku zasiada uczestnik. Alternatywne ustawienie to pusty kwadrat – układ zbliżony do pustego prostokąta, stoliki jednak zostają ustawione w kształt kwadratu.

 

Układ bankietowy – Uczestnicy zajmują miejsce przy okrągłych stolikach, ale otaczają jedynie połowę każdego z nich. Ustawienie to znane też jest pod nazwą kabaret.

 

Stoły okrągłe – delegaci zasiadają przy okrągłych stołach, np. 5 lub 10 osobowych.

Poznaj proponowane sale szkoleniowe – http://www.aszkolenia.pl/1667/sale-szkoleniowe.html

Poszczególne ustawienia sali konferencyjnej należy dostosować do konkretnego przedsięwzięcia. Jeśli zależy nam na dużej ilości miejsc, wtedy dobrze sprawdzi się układ teatralny. Gdy natomiast konferencja będzie ukierunkowana na dyskusje między uczestnikami, wtedy korzystne okaże się ustawienie w formie owalnego stołu czy pustego prostokąta. Przy wyborze układu sali konferencyjnej warto pamiętać też o takich sprawach jak rozmieszczenie źródeł prądu, zapewnienie delegatom dobrej widoczności z każdego miejsca, nie można także blokować wyjścia ewakuacyjnego czy drogi do ubikacji.

 

Większość obiektów konferencyjnych w Polsce oferuje klientom kilka układów sal, w zależności od swoich możliwości. Polecamy serwis www.e-konferencje.pl, który w prezentacjach sal konferencyjnych zawiera dostępne układy i liczbę miejsc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *