Nauka języka obcego — samodzielnie czy na kursach?

Jednym z Twoich największych marzeń jest nauczenie się wybranego języka obcego i właśnie postanowiłeś przystąpić do jego realizacji, kupując różne podręczniki i płyty? Jeżeli jesteś stanowczy i wiesz, że wytrwasz w swoim postanowieniu, to ten sposób może okazać się skuteczny. Ale jeśli należysz do osób, które szybko tracą zapał i potrzebują motywacji do nauki, wtedy powinieneś zapisać się na kurs językowy.

Skuteczna nauka języka obcego

Badania wykazują, że jeśli znamy już jeden język obcy, to nauka kolejnego przychodzi nam łatwiej. Powodem jest m.in. stosowanie wypróbowanych metod, które sprawdziły się poprzednim razem. Ponadto niektórzy są szczęśliwcami, którym nauka języka przychodzi z niebywałą łatwością. Jeżeli do nich należysz, to możemy spróbować opanować nowy język w warunkach domowych, bez pomocy zorganizowanych kursów.

W większości przypadków o wiele lepszym rozwiązaniem jest jednak nauka pod okiem lektora. Ustalony plan zajęć mobilizuje nas do tego, żeby w nich uczestniczyć i co najważniejsze, regularnie się do nich przygotowywać. Oznacza to powtórzenie materiału z poprzednich zajęć, wykonanie ćwiczeń, nauczenie się nowych słówek etc. Postępy pozostałych uczestników dodatkowo mobilizują do systematycznej pracy. Zazwyczaj zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu i taka częstotliwość pozwala na szybkie osiąganie efektów. A przy samodzielnej nauce, niestety, często jesteśmy skłonni sobie odpuszczać, przez co o regularną naukę bywa trudno.

Poprawna wymowa i przełamywanie barier w mówieniu

Ważną zaletą kursów jest to, że jeżeli popełniasz jakieś błędy, to od razu są one wyłapywane przez lektora i korygowane. Wiele szkół językowych, np. szkoła Lincoln, oferuje zajęcia prowadzone przez native speakerów, dzięki czemu uczestnicy mają kontakt z autentycznym językiem, którym na co dzień posługują się rodzimi użytkownicy.

Dlaczego ten kontakt jest tak istotny? Przede wszystkim chodzi o przełamywanie bariery w mówieniu. Nierzadko bywa tak, że ktoś doskonale zna słownictwo i gramatykę, potrafi ich właściwie używać, ale ma lęk przed wypowiadaniem się. Na kursach zaś bardzo duży nacisk jest kładziony na prowadzenie rozmów i dyskutowanie, co sprawia, że posługiwanie się językiem staje się coraz łatwiejsze i bardziej naturalne.

To wszystko sprawia, że uczestnictwo w kursach wydaje się bardziej uzasadnione niż próby samodzielnej nauki, które, przy braku spodziewanych efektów, mogą tylko zniechęcić do nowego języka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *