Drewniane podłogi – 3 sprawdzone metody pielęgnacyjne

Pokrycie podłogi warstwą ochronnego lakieru jest najpopularniejszą formą zabezpieczenia jej przed najróżniejszymi uszkodzeniami. Odpowiednio dobrany lakier do drewna nie tylko zabezpieczy je przed wilgocią, ale również przed zarysowaniem czy innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Nie można również zapomnieć o tym, że lakier niweluje i spowalnia odbarwianie się drewna pod wpływem promieni słonecznych. Jednak jednorazowe pokrycie podłogi lakierem nie sprawi, że będzie ona wiecznie piękna i zadbana. O drewniany parkiet – tak jak i o wiele innych pokryć posadzki – trzeba odpowiednio dbać.

Zastanawiasz się, czy zdecydować się na drewniany parkiet, czy może na stylowy kamień? Odwiedziłeś salon podłóg Dębowy Młyn i spodobały ci się drewniane podłogi? Położyłbyś w salonie ciepłe drewno, ale nie wiesz, co zrobić, by przez lata zachowało styl i szyk? Obawiasz się, że pielęgnacja drewnianej podłogi cię przerośnie? Nie bój się: wystarczy kilka prostych kroków, by drewniana podłoga przez wiele lat cieszyła oczy!

1. Regularne czyszczenie

Największy sekret dbania o drewniany parkiet leży w systematyczności. Nie ma dla drewnianej podłogi nic gorszego niż długo zalegający na niej kurz i brud, które może nie przeszkadzają aż tak bardzo, zwłaszcza jeśli po rzeczonej podłodze chodzi się w butach, jednak mogą mieć fatalne skutki. Dlaczego? Drobne pyły ocierające się o lakier czy drewno w trakcie chodzenia czy przesuwania mebli (choćby krzeseł przy stole) mogą zarysować podłogę i odebrać jej blask. Ponadto długo zalegający kurz “włazi” w drewno i może je odbarwić. Dlatego też tak ważne jest regularne odkurzanie każdego drewnianego parkietu.

2. Wystarczy prosty detergent

Na rynku dostępne są najróżniejsze specyfiki przeznaczone do pielęgnacji najróżniejszych posadzek, a także woski, nabłyszczacze i preparaty zapobiegające kurzeniu się. Choć używanie ich wszystkich może kusić, nie są niezbędne: wystarczy jeden prosty płyn do podłóg drewnianych, którym przetrzemy odkurzoną podłogę. Dzięki temu pozbędziemy się z niej plam czy substancji klejących się, a także resztek kurzu. Myjąc podłogę należy pamiętać o tym, by odpowiednio rozcieńczać płyn i dokładnie wyżymać mopa – nadmiar wody, nawet jeśli jest w niej rozpuszczony płyn, nie posłuży drewnianej podłodze. Woda zamiast szybko wyparować wsiąknie w drewno, co może spowodować jego odkształcenia.

Poznaj – Drewnex – twój partner w ogrzewaniu domu

3. Odpowiedni dobór wosku lub pasty

Wybierając wosk lub pastę do podłogi należy koniecznie sprawdzić, jak taki specyfik będzie działał z lakierem, którym jest pokryta podłoga. Nie każdy wie, że specyficzne woski i lakiery, którymi zabezpiecza się parkiet podczas montowania go mogą wchodzić w reakcje chemiczne ze składnikami past i wosków nabłyszczających parkiety. Taka reakcja może skutkować zmianami barwy drewna, również bardzo nierównomiernymi, ale także odkształceniem czy wybrzuszeniem desek. Choć takie wypadki nie zdarzają się zbyt często, należy mieć na uwadze, że mogą zajść, warto więc sprawdzić, czy pasta lub wosk, którego chcemy użyć do nabłyszczenia nie jest przypadkiem wrażliwa na wykorzystany wcześniej lakier lub wosk zabezpieczający.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *