Letnie atrakcje dla seniora, które nie rujnują emeryckiej kieszeni

Przed nami gorący sezon wakacyjny. Jakie plany na ten czas mają seniorzy? Z roku na rok jest w nich coraz większa chęć do aktywności i podróżowania. Niestety kieszeń emerycka wciąż świeci pustkami.

Potwierdza to Krajowy Rejestr Długów, który na liście dłużników ma ponad 233 tys. emerytów. Wydatki na podstawowe potrzeby, takie jak rachunki czy leki często uniemożliwiają spełnianie wakacyjnych marzeń. Z badania Funduszu Hipotecznego DOM, wynika, że ponad 50 proc. seniorów nawet na drobne przyjemności przeznacza mniej niż 100 zł miesięcznie lub nie przeznacza nic. W wakacje sytuacja ta się nie zmieni. Okazuje się, że prawie połowa polskich działkowców to emeryci, podczas gdy na wyjazd turystyczny może pozwolić sobie tylko 17 proc. osób starszych. Czy współczesny senior ma jakieś alternatywy?

Seniorzy borykają się z dużymi problemami finansowymi. Z danych KRD wynika, że tylko w ciągu roku ich zadłużenie wzrosło o 40 proc. a sam dług sięga blisko 3 mld zł. Najczęściej są to niespłacone zobowiązania wobec banków i innych instytucji, które stanowią średnio 21 proc. długów osób starszych oraz zaległe płatności za podstawowe rachunki jak woda, prąd czy telewizja i telefon – ponad 30 proc. – Nic dziwnego, że w takiej sytuacji wielu z nich nie tylko nie ma środków, ale również nie widzi dla siebie możliwości skorzystania z dostępnych aktywności, czy wakacyjnych wyjazdów – potwierdza Robert Majkowski, Prezes Zarządu Funduszu Hipotecznego DOM. Sytuacja ta w dużej mierze spowodowana jest poziomem polskich świadczeń emerytalnych, które są jednymi z najniższych w Europie – według danych GUS średnio 1770 zł netto.

W poszukiwaniu aktywności
Według szacunkowych danych w 2017 roku będzie blisko 9 mln osób przebywających na emeryturze lub rencie. Raport „Po co seniorom kultura? Badania kulturalnych aktywności osób starszych” sporządzony przez Narodowe Centrum Kultury w 2012 roku wykazał, że seniorzy chcą i w miarę możliwości uczestniczą w życiu kulturalnym. Największą popularnością cieszą się koncerty – około 35 proc. seniorów bierze w nich udział raz lub kilka razy w miesiącu. Dodatkowo koło 30 proc. bywa w operze, filharmonii, kinie, na wystawie w muzeum lub galerii sztuki. Oczywiście jedna forma aktywności nie wyklucza drugiej. Co najchętniej skłania tę grupę do aktywności? Ponad 60 proc. szuka po prostu formy miłego spędzenia wolnego czasu. Swoimi zainteresowaniami kieruje się 40 proc. ankietowanych, kolejne tyle chce spędzić przy okazji czas z rodziną i przyjaciółmi. 30 proc. traktuje różnego rodzaju wydarzenia jako sposób na aktywną emeryturę. Przy przeglądaniu oferty kulturalnej seniorzy w ponad 70 proc. kierują się obecnością znanych osób, niską ceną, miejscem, w którym wydarzenie się odbywa oraz gwarancją miejsca siedzącego. Blisko 69 proc. decyduje się na udział tylko jeśli istnieje możliwość dogodnego dojazdu, natomiast 62 proc. uczestników chętnie uczestniczy w wydarzeniach bezpłatnych

Lato w mieście
Seniorzy mogą wziąć udział różnego rodzaju programach miejskich, które dają możliwość skorzystania z dedykowanych wydarzeń oraz oferują zniżki do wybranych placówek. Ciekawą opcją jest Ogólnopolska Karta Seniora, która uprawnia do zniżek w ponad 800 miejscach na terenie całej Polski. Zaliczają się do nich hotele, restauracje, biura podróży czy ośrodki kulturalne i językowe. Karta jest bezpłatna i bezterminowa, jedynym warunkiem jej uzyskania jest ukończenie 60. roku życia. Aby wyrobić swoją kartę należy zgłosić się osobiście do siedziby Stowarzyszenia Manko przy ul. Słowackiego 46/30 w Krakowie lub wysłać zgłoszenie drogą pocztową, czy też elektroniczną.

Pełen przekrój zajęć dla seniorów oferują również Uniwersytety Trzeciego Wieku, których łączna liczba na terenie całego kraju przekracza 450. Pionierem jest województwo mazowieckie z 71 placówkami, za nim ex aequo dolnośląskie i małopolskie – każde po 47 UTW. Trzecie miejsce zajmuje województwo śląskie z 44 uniwersytetami.

Dla kinomanów ciekawą opcją jest ogólnopolski cykl „Kino dla Seniora”. Obejmuje on bezpłatne pokazy filmowe w kinach na terenie całej Polski. – Nasz cykl cieszy się duża popularnością. Prezentujemy uczestnikom filmy, które biją rekordy oglądalności. W majowym pokazie „Sztuka Kochania, czyli historia Michaliny Wisłockiej” udział wzięło ponad 500 osób. Jest to dowód na to, że seniorzy chcą aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym – komentuje Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego DOM, sponsora cyklu „Kino dla Seniora”.

W zdrowym ciele zdrowy duch
Lubiący aktywność fizyczną lub pragnący poprawić swoją kondycję mogą przebierać w propozycjach. Warszawskie Centrum Kultury i Tańca przedstawia cały wachlarz zajęć dla osób 50+ zaczynając od spokojnej jogi, poprzez klasyczną gimnastykę wzmacniającą kręgosłup, aż po zajęcia taneczne, tutaj do wyboru latino solo, taniec użytkowy czy tango argentyńskie. Dla lubiących sporty wodne wiele ośrodków proponuje ogólnorozwojowe zajęcia aqua fitness lub aqua aerobik.

Dla seniorów szukających wieczornych rozrywek organizowane są różnego rodzaju potańcówki. Szeroką ofertę tzw. fajfów oferuje Trójmiasto. Klub Rotunda Lounge, Romantica, czy Góralska Chata Harnaś to tylko przykładowe miejsca, które zapraszają seniorów na szampańską zabawę.

Zwiedzać i poznawać
Wiele biur podróży przygotowało specjalną ofertę dla seniorów. Według serwisu TravelPlanet.pl jedynie 24 proc. seniorów wyjeżdża w wakacyjnym szczycie, to około 20 proc. mniej niż turystów w pozostałym przedziale wiekowym. Tymczasem oferty „Last Minute” oraz „First Minute” proponują atrakcyjne rabaty, nawet w środku sezonu. Zaletą takich wyjazdów jest brak dodatkowych kosztów – przejazd, nocleg oraz wyżywienie zazwyczaj są już wliczone w cenę. Dla chętnych organizowane są specjalne, dodatkowo płatne, wycieczki.

Jednak niekoniecznie trzeba patrzeć za granicę. Polska również oferuje wiele ciekawych kierunków turystycznych. Klasyczne sanatorium, łączące wypoczynek oraz troskę o zdrowie. Najbardziej popularnym, a jednocześnie zbierającym najwyższe oceny w rankingach jest Ciechocinek. Większość seniorów, ze względu na brak środków, stara się o specjalistyczne skierowane do jednego z uzdrowisk, które jednak znacznie wydłuża czas oczekiwania na przyjęcie.

Kierunek wybrany. Co dalej?
Aż 70 proc. seniorów biorących udział w badaniu Narodowego Centrum Kultury twierdzi, że bariera finansowa, w różnym stopniu, uniemożliwia im uczestnictwo w różnego rodzaju aktywnościach. Przy trudnościach ze zgromadzeniem oszczędności, które stanowią źródło wydatków na wakacje dla 52 proc. Polaków, seniorzy coraz częściej decydują się na skorzystanie z renty dożywotniej oferowanej przez fundusze hipoteczne. Jest to rozwiązanie, które w prosty sposób przyczynia się do polepszenia ich sytuacji materialnej, umożliwiając spłatę zadłużenia, zgromadzenie oszczędności na nieprzewidziane wydatki, czy sfinansowanie wymarzonego wyjazdu. Oczywiście możliwe jest znalezienie dodatkowych źródeł dochodów. Wiele banków oferuje karty debetowe czy szybkie pożyczki, na specjalnych, dedykowanym seniorom warunkach. – Jest to jednak działanie, które senior musi poważnie rozważyć, pod kątem spłaty przyszłego zadłużenia, gdyż każdą pożyczkę trzeba kiedyś spłacić. Renta dożywotnia ma zupełnie inny charakter zapewnia stały, comiesięczny i co ważne – dożywotni przychód. Znacznie ułatwia to proces planowania swoich wakacyjnych wydatków – dodaje Robert Majkowski.

Razem dla Seniorów
Z myślą o seniorach, którzy nie są w stanie w żaden sposób sfinansować swoich wakacji Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” postanowiło zorganizować internetową zbiórkę „Ufunduj dzień wakacji samotnej starszej osobie”, z której środki przeznaczane są na senioralne wyjazdy. Dzięki wpłatom już 320 osób z Warszawy, Poznania i Lublina może wyjechać na jednodniową wycieczkę za miasto. Koszt jednej osoby, razem z transportem, posiłkiem, ubezpieczeniem i atrakcjami na miejscu to 47 zł. Dla grupy 25 osób, które od ponad 10 lat nigdzie nie wyjeżdżały Stowarzyszenie przygotowało tygodniowy wyjazd do Białobrzegów. Tutaj koszt jednego dnia za osobę wynosi 85 zł, podobnie jak w przypadku wyjazdów jednodniowych, cena pokrywa wszystkie niezbędne koszty, tak, by seniorzy na wakacjach nie musieli martwić się niespodziewanymi wydatkami. Wpłaty o dowolnej wielkości można dokonać na stronie: www.malibracia.org.pl/wakacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *