Zasłony na każde okno, dekoracje uniwersalne

Dekorując modne okna, warto zastanowić się, które przesłony będą prezentowały się najpiękniej. W rozwiązaniach takich, jest to trend niezmienny od lat, bardzo wysoką pozycję zajmują ozdobne zasłony okienne. Zapraszamy do lektury!

Dekorując okna, zwykle sięgamy w pierwszym odruchu po modne firany i zasłony okienne, są to bowiem najbardziej uniwersalne przesłony, które będą ładnie wyglądały praktycznie w każdym pomieszczeniu. Wykorzystamy je i w klasycznym wnętrzu z nutą francuskiej elegancji, i w kompozycji opartej o modne współcześnie wzorce skandynawskie. Oczywiście, że pewne detale będą się różniły, zasłona będzie wykonana z nieco innej tkaniny, lub karnisz będzie miał odmienny kształt i barwę, lecz mimo to sprawdzą się te kotary w każdym stylu!

Szycie zasłon na miarę, czy zakup gotowych?

Niejednokrotnie początkowo rozważamy zakup zasłon, później zaś zaczynamy skłaniać się ku uszyciu ich w profesjonalnej pracowni krawieckiej. Powody takiej decyzji bywają bardzo różne, poczynając od nieregularnych np. trapezowych okien, a na chęci wykorzystania innej tkaniny kończąc. Zazwyczaj w dużych miastach, jak Wrocław, oferta pracowni krawieckich jest dobrze rozwinięta, choć warto porównać ją i sprawdzić w Internecie poszczególne opinie. Przeglądając np. opinie, możemy łatwo stwierdzić, iż takie produkty jak zasłony od Małgorzaty z Wrocławia mają bardzo pozytywne oceny.

Na zdjęciu widoczne są kwieciste zasłony na duże okno, wnętrze utrzymane jest w stylu vintage.

Zasłona lniana, batystowa i z żakardu

Mając na uwadze rozmaite style aranżacji wnętrz, warto spojrzeć nie tylko na różnego rodzaju kolory zasłon okiennych, lecz i na tkaniny, które mogą nam posłużyć do uszycia takiej dekoracji okiennej. Pomijając tutaj wybitnie techniczne materiały typu dimout i blackout (zobacz je tutaj), czyli zasłony zaciemniające i przyciemniające, wybór na rynku mamy faktycznie bardzo duży. Przede wszystkim najbardziej klasyczną tkaniną, która posłuży nam do zamówienia szycia zasłony okiennej, jest len. To materiał o bardzo uniwersalnej strukturze, możemy użyć go praktycznie w każdej kompozycji. Nieco inaczej jest natomiast z wykonanymi na wymiar zasłonami z żakardu. Te dekoracje pasują lepiej do rustykalnych projektów lub do wnętrz w stylu boho, gdzie barwne wzory na materiale zasłony zostaną docenione. Ostatnią, wartą uwagi opcją, jest welur, są to tak zwane zasłony welwetowe. Wyróżnia je miękkość i elegancja, czego wyznacznikiem jest na przykład lekki połysk, rzecz godna uwzględnienia w najbardziej eleganckich wnętrzach o inspiracjach w stylu angielskim lub art deco!

Czytaj – Rolety czy żaluzje?

Czy zasłona musi występować w towarzystwie firanki okiennej?

Powszechnie przyjmuje się, że zasłona i firana stanowi nierozerwalną całość, lecz wielu osób nie satysfakcjonuje takie podejście. Osoby poszukujące nowości mogą na przykład rozważyć zastosowanie innych połączeń dekoracji okiennych, ot choćby łącząc zasłonę z roletą. Jednak takie wyeliminowanie firanek okiennych jest nieco ryzykowne, firana to chyba najbardziej uniwersalna towarzyszka dla zasłon. Decydując się na nią, naprawdę trudno jest zrobić coś w sposób niewłaściwy. Chyba więc najlepiej będzie poprzestać na stwierdzeniu, że planując stworzyć ładne i jednocześnie efektowne wnętrze, powinniśmy wybrać proste lniane firanki. Możemy, rzecz jasna, pomyśleć o woalu, batyście czy tkaninie lineen look, lecz to wymaga już nieco bardziej doprecyzowanej wizji i większego doświadczenia. Zlecając natomiast uszycie prostych lnianych firan, mamy pewność, ze będą one pasowały do każdego wnętrza!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *