Jak szybko rozwijać umiejętności małego dziecka?

Intensywność rozwoju dziecka uwarunkowana jest wieloma czynnikami. Na szczęście dzięki odpowiednim zabawkom i grom edukacyjnym, możemy korzystnie wpłynąć na rozwój poszczególnych umiejętności maluszka oraz przyswajanie przez niego wiedzy z konkretnej dziedziny. O jakich zabawkach konkretnie mowa? Na co zwrócić uwagę wybierając produkty dla małego dziecka? Wszystkie te kwestie wyjaśnimy w dzisiejszym artykule!

Dopasuj zabawkę do wieku dziecka!

Wielu rodziców zapomina o tym, aby dokładnie sprawdzić wszystkie funkcjonalności oraz samą konstrukcję zabawki, która następnie ląduje w rączkach maluszka. To spory błąd, ponieważ wszystkie zabawki powinny być starannie dobrane nie tylko do wieku dziecka, ale również jego umiejętności i możliwości ruchowych. To, że na opakowaniu wyraźnie zaznaczony jest zakres wiekowy nie oznacza, że wraz z ukończeniem przez maluszka wymaganego wieku, zabawka ta spełni wszystkie jego oczekiwania i będzie dla niego w pełni bezpieczna. Zawsze należy brać takie informacje z pewnym marginesem i rzecz jasna zdrowym rozsądkiem.

Kolejna kwestia to sama budowa zabawki. Dobrze wiemy, że małe dzieci praktycznie wszystko biorą do buzi. A zatem zwróćmy uwagę nie tylko na wszelkie małe elementy, które mogą łatwo odpaść lub odłamać się podczas zabawy, ale również na jakość wykonania samej zabawki. Produkty z niższej półki mogą być pokryte tanimi farbami czy lakierami, które mogą nie tylko szybko płowieć czy łuszczyć się, ale co gorsza farbować i pozostawiać przebarwienia na dłoniach czy buzi maluszka. Wbrew pozorom jakość to bardzo ważny czynnik. Jeżeli chcemy mieć pewność co do bezpieczeństwa danej zabawki, zawsze wybierajmy produkty sprawdzonych i renomowanych marek.

Czym są zabawki tematyczne?

Zabawki tematyczne to produkty, które rozwijają u dziecka konkretne umiejętności, takie jak sprawność ruchową, dokładność, spostrzegawczość, pamięć, logikę czy wyobraźnię. Ponadto tego typu produkty świetnie inspirują maluszka do poszerzania swojej wiedzy w danej dziedzinie. Dla przykładu, jeśli dziecko pasjonuje się pociągami, wtedy idealnymi zabawkami tematycznymi będą dla niego zabawkowe pociągi dla dzieci. Analogicznie mały fan motoryzacji ucieszy się z przeróżnych warsztatów dla dzieci czy modeli pojazdów do składania lub skręcania. Co bardzo ważne, producenci tego typu zabawek przykładają ogromną wagę nie tylko do aspektów bezpieczeństwa, ale przede wszystkim funkcjonalności oferowanych produktów. Dzięki czemu decydując się na zakup zabawek tematycznych masz gwarancję, że dziecko uzyska solidne i skuteczne wsparcie dla rozwoju kluczowych umiejętności i zainteresowań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *