Jakie materace skutecznie zapobiegają powstawaniu odleżyn?

Odleżyny to bolesny i niebezpieczny problemem, dotykający osoby, które przez długi czas przebywają w pozycji leżącej lub siedzącej, na przykład osoby starsze, chore, niepełnosprawne czy śpiące na niewłaściwym materacu. Aby zapobiec powstawaniu odleżyn, warto zainwestować w odpowiedni materac, który pozwoli na właściwe podparcie ciała i prawidłowe krążenie powietrza. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie rodzaje materaców skutecznie zapobiegają powstawaniu odleżyn oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego dla siebie materaca.

Materace przeciwodleżynowe

Specjalne materace przeciwodleżynowe to rozwiązanie dla osób narażonych na powstawanie i rozwój tego schorzenia. Są to materace skonstruowane z wielu komór powietrznych, które poprzez systematyczne napompowywanie się i wypompowywanie, cały czas zmieniają punkty nacisku na ciało. Dzięki temu materiał materaca przeciwodleżynowego nie uciska przez dłuższy czas tych samych miejsc, co zmniejsza ryzyko powstania odleżyn. Materace przeciwodleżynowe są często zalecane dla osób, które spędzają większość czasu w pozycji leżącej. Dzięki nim możliwe jest skuteczne zapobiegnięcie powstawaniu bolesnych odleżyn.

Istnieje kilka rodzajów materacy przeciwodleżynowych. Najważniejsze rodzaje materacy przeciwodleżynowych to:

  • Materace piankowe – materace z pianki poliuretanowej lub z pianki wysokosprężystej HR,
  • Materace zmiennociśnieniowe rurowe,
  • Materace zmiennociśnieniowe bąbelkowe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca przeciwdziałającego odleżynom?

Podczas wybierania  odpowiedniego materaca warto zwrócić uwagę na jego twardość, grubość oraz rodzaj użytego do jego wyprodukowania materiału. Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista i doradca klientów ze sklepu internetowego Medseven:

Osoby narażone na powstawanie odleżyn powinny wybrać materac o średniej twardości lub o twardości dostosowanej do zaleceń otrzymanych lekarza lub terapeuty. Celem stosowania materacy przeciwodleżynowych jest  równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Grubość materaca powinna umożliwić jego odpowiednie dopasowanie do kształtu ciała, a także zapewnić skuteczną wentylację oraz właściwości antybakteryjne.

W przypadku osób, które mają ograniczoną możliwość poruszania się i właściwej opieki nad sobą, warto jest też dodatkowo  rozważyć zakup poduszki przeciwodleżynowej oraz ochraniaczy i podkładów higienicznych. Ich zastosowanie dodatkowo wzmocni komfort osoby, która z powodu problemów zdrowotnych, jest zmuszona przez długi czas przebywać w pozycji leżącej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *