Jakie kompetencje powinien posiadać księgowy/księgowa?

Księgowość to bardzo trudna dziedzina. Chociażby z tego względu, że trzeba na bieżąco zaznajamiać się z przepisami prawnymi i podatkowymi. Osoba, która podejmuje się pracy księgowego, powinna przede wszystkim wykazywać się umiejętnością analitycznego myślenia. Natomiast, jakimi kwalifikacjami powinna się wyróżniać? A także, jeszcze jakimi cechami powinna się charakteryzować?

Kim jest księgowy/księgowa?

Słysząc słowo księgowa bądź księgowy, zapewne pierwszą rzeczą, jaka przychodzi nam na myśl, to to, że praca, którą wykonują Ci ludzie, wiąże się z dużą odpowiedzialnością. To oczywiście prawda, ponieważ zajmują się oni między innymi wszelkiego rodzaju rozliczeniami, które związane są z rachunkowością. Osoby te podejmują zazwyczaj pracę w biurach księgowych bądź rachunkowych, a także w dziale księgowym firm.

Jakie kompetencje powinien mieć księgowy, aby podjąć pracę w biurze księgowym?

Na kompetencje składają się 3 czynniki: wiedza, umiejętności oraz postawa. Stanowią one predyspozycje dla danej osoby do wykonywania zawodu. Osoba chcąca podjąć pracę w biurze księgowym w Warszawie powinna przede wszystkim posiadać wiedzę na temat księgowości oraz być na bieżąco ze wszystkimi przepisami czy to podatkowymi, czy prawnymi. Osoba ta powinna mieć wykształcenie wyższe, posiadać certyfikaty oraz mierzalne umiejętności, które zostały nabyte w czasie nauki bądź wykonywanej pracy zawodowej. Jednak trzeba tutaj również wiedzieć, że w pracy księgowego oprócz kompetencji zawodowych ważne są też kompetencje miękkie. A dotyczą one zdolności osobistych oraz umiejętności interpersonalnych. Dobry księgowy powinien mieć zdolność do szybkiego uczenia się. Bo jednak przepisy tego wymagają… Oprócz tego osoba podejmująca pracę w biurze księgowym w Warszawie powinna umieć rozwiązywać powstałe problemy. Dobrze byłoby, gdyby trafnie podejmowała decyzje i tak jak zostało wspomniane na wstępie, wykazywała się umiejętnością analitycznego myślenia. W dzisiejszych czasach ważne jest też, aby księgowi umieli posługiwać się urządzeniami cyfrowymi w efektywny sposób. I nie oszukujmy się, obecne czasy coraz bardziej tego wymagają.

Czym zajmują się księgowi w biurach księgowych?

Osoby, które pracują w biurze księgowym w Warszawie, jak sama nazwa wskazuje, zajmują się księgowością – jednym z działów rachunkowości. Do podstawowych czynności, które wykonywane są przez księgowych, należą: prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz księgi KPiR (księgi przychodów i rozchodów), przygotowywanie sprawozdań finansowych w uporządkowany sposób, czy też księgowanie dokumentów oraz współpraca z różnego rodzaju urzędami.

W jaki sposób znaleźć dobrego księgowego?

Profesjonalni księgowi pracują zazwyczaj w biurach księgowych. Dlatego też poszukiwania osoby, która zajmie się sprawami finansowymi firmy, należy zacząć od znalezienia dobrego biura rachunkowego. Jako że Internet stanowi dzisiaj główne źródło pozyskiwania informacji, to sporo wiadomości można znaleźć właśnie w nim. Wystarczy, że w wyszukiwarkę internetową wpisze się, chociażby taką frazę: biuro księgowe Warszawa. Wyników ukaże się pewnie spora ilość, dlatego przy wyborze należy brać pod uwagę kilka ważnych czynników. Chodzi tu przede wszystkim o doświadczenie pracujących tam księgowych bądź też o usługi, które są przez nich oferowane.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *