Jak dbać o siebie po cesarskim cięciu?

Poród jest jednym z piękniejszych momentów kobiet, które czekają na pojawienie się ich ukochanego dziecka. Jest on również związany z niemałym wysiłkiem, jaki przyszła mama musi wykonać. Niektóre panie ze względu na różnego rodzaju przeciwwskazania, rodzą za pomocą tzw. cięcia cesarskiego. Sprawdź, czym ono jest oraz jak dbać o siebie po wykonaniu tego zabiegu.

Cesarskie cięcie – czym jest?

Cięcie cesarskie to zabieg, który wykonuje się na zakończenie ciąży. Jest on alternatywą dla porodu naturalnego i wykonuje się go w momencie, gdy są do tego wskazania medyczne. Celem cięcia cesarskiego jest wydobycie z macicy dziecka i łożyska. Wyróżnia się kilka rodzajów takiej ingerencji chirurgicznej:

  • cesarskie cięcie planowe,
  • cesarskie cięcie pilne,
  • cesarskie cięcie naglące,
  • cesarskie cięcie nagłe.

Pierwsze z wymienionych jest odpowiednio wcześniej zaplanowane i odbywa się wtedy, gdy w momencie trwania ciąży, lekarz stwierdza, że poród naturalny jest niemożliwy. Najczęściej zabieg wykonuje się w 38. tygodniu. Pozostałe cięcia przeprowadza się natomiast w przypadku nagłej potrzeby.

Jak dbać o siebie po porodzie drogą cesarskiego cięcia?

Niezależnie od tego, w jakich okolicznościach wykonywana jest operacja medyczna, kobieta, która urodziła przy pomocy cięcia cesarskiego, powinna odpowiednio przygotować się do pewnego rodzaju rehabilitacji, którą należy rozpocząć tuż po zabiegu. Po operacji należy bowiem zadbać o kilka kwestii, mających na celu ułatwić powrót do normalnego funkcjonowania. Tak angażująca ingerencja w ciało wymaga odpowiedniej ilości czasu oraz specjalnego traktowania.

Blizna

Obecnie medycyna jest na tyle rozwinięta, że blizna po wykonaniu zabiegu cięcia cesarskiego jest dość mała i niewidoczna. Należy podkreślić, że niezależnie od tego, wymaga ona jednak odpowiedniej uwagi. Przez pierwsze kilka tygodni należy zachować wyjątkową ostrożność. Opatrunek, który powinien znajdować się na podbrzuszu przez około 2-3 dni po zabiegu, nie powinien ulec przemoczeniu. Warto jednak pamiętać, aby po tym czasie oczyszczać ranę wodą z mydłem hipoalergicznym przynajmniej dwa razy dziennie. O wszelkie wskazania dotyczące pielęgnacji blizny należy zapytać swojego lekarza, być może konieczne będzie również jej regularne dezynfekowanie.

Pionizacja

Aby powrócić do prawidłowego funkcjonowania po cesarskim cięciu, niezbędne jest wykonywanie ćwiczeń, pozwalających na uzyskanie odpowiedniej postawy ciała. Pierwszą rzeczą, o jaką należy zadbać tuż po samym porodzie, jest tzw. pionizacja. O tym, czym ona dokładnie jest oraz w jaki sposób ją przeprowadzać, można dowiedzieć się z bloga MamaFizjoterapeuta.

Korekta postawy

Po zadbaniu o pionizację świeżo upieczona mama powinna pamiętać o tym, aby podczas wykonywania każdej czynności zachowywać prawidłową postawę ciała. Jest to wskazane ze względu na bliznę, która musi się zagoić. Troska o odpowiednie ułożenie ciała zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej, jest również ważna do tego, aby ciało po tak ogromnym wysiłku, jakim jest poród, mogło się zregenerować.

Aktualizacja garderoby

Do prawidłowego gojenia się ran niezbędne jest noszenie wygodnej, komfortowej bielizny. Należy pamiętać, że majtki powinny ułatwiać skórze oddychanie. Dobrze jest wybierać takie, które umożliwiają dopływ powietrza. Warto również zaopatrzyć się w podkłady poporodowe, a także majtki siatkowe, które podtrzymują podpaskę. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie zarówno prawidłowej higieny, jak i pozycji ciała i skóry. Na czas regeneracji należy zrezygnować z ubrań modelujących, czyli ciasnych spodni czy bielizny wyszczuplającej. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest noszenie luźnych koszul i sukienek, które nie uciskają brzucha, a jednocześnie umożliwiają dostęp powietrza do rany.

Wizyty w toalecie

Kobieta, u której wykonano cesarskie cięcie, powinna zatroszczyć się również o prawidłową postawę w trakcie czynności toaletowych. Nie należy bowiem przeć, tak aby nie aktywować tłoczni brzusznej. Pozwala to na uniknięcie komplikacji, a także ochroni przed pojawieniem się dolegliwości związanych z drogami moczowymi. O tym, o czym należy pamiętać podczas oddawania moczu, również można przeczytać na wcześniej wspomnianych blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *