Porównanie wkładów parafinowych i olejowych do zniczy

Kupując znicze, musisz zadecydować nie tylko o tym, jak mają one wyglądać, ale też, jaki mają mieć wkład. Do wyboru są modele z wkładami parafinowymi oraz olejowymi. Czym się różnią? Które lepiej sprawdzą się na zewnątrz i dłużej rozjaśniają ciemność na grobie? Podpowiadamy, co warto kupić.

Wkłady parafinowe

To najpopularniejsza grupa wkładów do zniczy https://zniczefenix.pl/wklady/, które znajdziesz na rynku. Z uwagi na stosunkowo niski koszt produkcji, występują one w wielu wariantach – rozmiarach i średnicach. Z łatwością dopasujesz je zatem do zniczów, sprawiając, że te rozbłysną nowym blaskiem i będą płonęły przez dłuższy czas. Oczywiście czas palenia zależy od wielu czynników i, choć producenci deklarują wielogodzinne palenie, to tak naprawdę duży wpływ na to ma pogoda – deszcz czy wiatr szybciej zgaszą wkład lub przyspieszą jego spalanie i topnienie.

Wkłady olejowe

Do produkcji wkładów olejowych wykorzystuje się mieszankę olejów. Ich konsystencję można porównać do masła, bo jest dość gęsta. Taki skład sprawia, że znicz pali się dłużej od parafinowego, a jego zaletą jest to, że spala się równomiernie nawet w niskich temperaturach. Okaże się dobrym wyborem jesienią oraz zimą. Latem spali się szybciej, jednak nadal, w porównaniu do wkładu parafinowego, czas jego palenia będzie nawet o ¼ dłuższy. To sprawia, że warto rozważyć zakup wkładu olejowego, chociaż pierwotnie może wydawać się on drogi, to jednak w przeliczeniu na czas palenia będzie najbardziej ekonomicznym wyborem.

Co wybrać?

Jeśli czynnikiem determinującym podjęcie decyzji jest to, który wkład oferuje dłuższy czas palenia, to zdecydowanie wybierz wkład olejowy – szczególnie w chłodniejszych miesiącach w roku. Jednak musisz liczyć się z tym, że jego koszt będzie nieco wyższy niż modelu parafinowego. Wkład parafinowy jest tani i to jest jego główną zaletą. Będzie on dobrym wyborem przez cały rok, ponieważ oferuje równomierne spalanie bez względu na warunki pogodowe. Może jednak bardziej się kopcić, przez to ścianki znicza szybciej pokryją się ciemną sadzą. Rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku produktów ze szkła okaże się ich umycie.

Ze swojej strony proponujemy zakup wkładów w zależności od tego, jaka jest obecnie pora roku. Jeśli lato, to dobrym wyborem okażą się wkłady parafinowe, które palą się bardzo efektywnie w czasie wysokich temperatur (nawet powyżej 30 stopni Celsjusza). Z kolei na jesień i zimę warto sięgnąć po wkłady olejowe, które dobrze znoszą niższe temperatury i w takich warunkach najdłużej i jednostajnie się palą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *