Twój mózg w podróży

Czujesz się zestresowany? Wakacje to coś więcej niż tylko zabawne oderwanie się od codzienności. Istnieje coraz więcej dowodów naukowych, które pokazują, że podróżowanie jest bardzo dobre dla zdrowia psychicznego.

Autobiograficzny przewodnik po życiu w tropikach oczami ekspata. Książka przeznaczona jest dla wszystkich, którzy stają przed najważniejszym wyborem w życiu – co dalej: Jak żyć? Z kim żyć? Gdzie żyć? I za co albo z czego?

W ciągu ostatniej dekady naukowcy wiele się dowiedzieli o tym, dlaczego podróże nas uszczęśliwiają. Psychologowie zajmujący się ekonomią szczęścia nazywają to paradoksem Easterlina:

pieniądze mogą prowadzić do szczęścia, ale tylko do pewnego momentu — a potem się dostosowujemy.

20-letnie badanie przeprowadzone przez dr Thomasa Gilovicha, profesora psychologii z Cornell University, poprosiło uczestników o samodzielne zgłoszenie jakie emocje towarzyszą po dokonaniu jakichkolwiek ważnych zakupów materialnych i empirycznych. Na początku uczestnicy ocenili swoje zadowolenie z obu rodzajów zakupów mniej więcej tak samo. Ale z czasem ich zadowolenie z rzeczy materialnych spadło, a ich satysfakcja wzrosła dzięki doświadczeniom, na które wydali pieniądze.

Podróż może obniżyć ryzyko depresji

Wydaje się, że rosnące uznanie dla potrzeby ochrony naszego zdrowia psychicznego zmienia sposób spędzania wakacji. Aż 81 procent amerykańskich podróżnych twierdzi, że regularnie jeździ na wakacje, których głównym celem jest „dobro psychiczne”, i w przeważającej mierze postrzega wakacje jako szansę „naciśnięcia przycisku resetowania” na stres i niepokój (91%), według najnowsze badanie Expedia Vacation Deprivation Stud , coroczne badanie dotyczące zachowań i postaw amerykańskich podróżnych.

To nie jest dobrze. Badanie z 2005 r . , które prześledziło grupę 1500 kobiet z Wisconsin w ciągu pięciu lat, wykazało, że respondentki, które brały urlop dwa razy w roku, były znacznie mniej narażone na napięcie, depresję lub zmęczenie niż kobiety, które brały urlop raz na dwa lata. Co ciekawe, osoby, które częściej podróżowały, zgłaszały również większą satysfakcję z małżeństwa.

Podróż może zmienić Twój mózg

Naukowcy wierzyli, że mózg był zmienny tylko w dzieciństwie, ale teraz powszechnie akceptują, że neuroplastyczność – zdolność mózgu do zmian – jest obecna przez całe życie. Ludzie, którzy podróżują do nowych miejsc, nadal uczą się języków i nadal doświadczają nowych rzeczy do późnej starości, są znacznie mniej narażeni na rozwój zaniku funkcji poznawczych, jak wynika z obszernych badań Merzenicha.

Chcesz zmaksymalizować neuroplastyczność mózgu? Zmiana scenerii budzi Twój mózg i wyłącza autopilota. Musisz myśleć o drobiazgach, gdy jesteś w nieznanym miejscu, o co chodzi. Naucz się kilku słów w innym języku, wybierz się na spacer, a nawet coś tak prostego, jak próbowanie nowego jedzenia, może pobudzić te neurony.

Więc śmiało zaplanuj swoje następne wakacje. Nauka mówi, że to dla ciebie dobre. A może już teraz RZUĆ WSZYSTKO I WYJEDŹ W TROPIKI!

https://tylkorelaks.pl/999-jak-rzucic-wszystko-i-wyjechac-w-tropiki.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *