Lampa HPS jako element niezbędny przy uprawie roślin w szklarniach i growbox`ach

Jednym z kluczowych aspektów w całorocznych uprawach typu indoor jest odpowiednie oświetlenie. Ma ono bowiem niezwykle pozytywny wpływ na przebieg procesu fotosyntezy, który decyduje o prawidłowym wzrastaniu roślin (warzyw, drzewek owocowych, kwiatów, ziół itp.). Najlepiej w tej roli sprawdza się wysokoprężna, sodowa lampa HPS klasyfikowana jako wyładowcze źródło sztucznego światła.

Ogólna zasada działania

Standardowa lampa HPS posiada w swojej konstrukcji szklaną bańkę osłonową, kwarcowy bądź ceramiczny jarznik, rtęć, komorę gazową oraz stabilizujący układ zapłonowy. Emituje światło o zabarwieniu czerwono-pomarańczowym (o właściwościach porównywalnych do słonecznego), sprzyjające rozwojowi roślin zwłaszcza w fazie kwitnienia. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykorzystywać ją również na etapie wegetacji. Działanie lampy HPS nie jest nadmiernie skomplikowane i polega na tym, że elektryczny impuls zapłonowy wywołuje parowanie sodu wewnątrz jarznika aż do momentu osiągnięcia właściwego pułapu ciśnienia. W ten sposób promieniowanie równoważy się, gwarantując optymalną barwę światła. Rozpiętość mocy wynosi tutaj od 70 do 1000 W, co umożliwia skuteczne stymulowanie niewielkiej lub rozległej powierzchni upraw.

Podstawowe zalety i parametry wyboru

Sodowa lampa HPS wyróżnia się przede wszystkim dużą efektywnością działania, ponadprzeciętną żywotnością (czas nieustannej pracy to nawet 30 000 godzin) oraz w pełni satysfakcjonującą wydajnością energetyczną. Ta ostatnia cecha wpływa bezpośrednio na generowanie sporych oszczędności finansowych w skali roku. Oto pozostałe istotne atuty omawianej konstrukcji:

  • emitowanie światła o składzie widmowym pobudzającym rośliny do wzmożonego kiełkowania i kwitnienia (spektrum od 280nm do 1000nm)
  • dosyć wysoka odporność na niekorzystne czynniki zewnętrzne – np. zmienne temperatury i substancje chemiczne
  • umiarkowana cena – za funkcjonalny model zapłacimy między 60 a 250 złotych (w zależności od mocy i producenta)
  • kompaktowy rozmiar – pozwala na zamontowanie oprawy w obiekcie o mocno ograniczonym metrażu

Jeśli zamierzamy kupić lampę HPS do swojego growboxa lub szklarni, to powinniśmy najpierw koniecznie zainteresować się mocą jej żarówki. Musi być ona perfekcyjnie dostosowana do danej powierzchni uprawowej. Przykładowo 150 W będzie w stanie bez problemu oświetlić przestrzeń od 0,15 do 0,35 m2, natomiast 1000 W – przestrzeń od 1,15 do 1,5 m2. Zazwyczaj wymagane są co najmniej cztery egzemplarze lamp HPS. Kolejny ważny parametr to ilość lumenów decydująca o intensywności strumienia. Pożądana wartość kształtuje się w przedziale 90 000-140 000 lm. Na koniec pamiętajmy o dobraniu stosownego zasilacza (elektroniczny to strzał w dziesiątkę) oraz odbłyśnika (wentylowany albo paraboliczny).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *