Uzdatniające preparaty do akwarium – czy konieczne jest ich używanie?

Aby utrzymanie ryb oraz roślin wodnych miało rację bytu, konieczne jest ich umieszczenie w odpowiednich warunkach. Choć woda z kranu czy studni nadaje się do picia, to do używania w akwarium nie jest zalecana. Wszystko dlatego, że zawiera w składzie chlor oraz inne związki chemiczne, które dla żywych organizmów wodnych mogą być szkodliwe. Rozwiązaniem wówczas okazuje się stosowanie uzdatniających preparatów do akwarium, które pomagają w otrzymaniu idealnej wody do hodowli ryb, nawet tropikalnych.

Dlaczego tak ważne jest stosowanie preparatów uzdatniających?

Uzdatniacze wody słodkiej do akwarium mają za zadanie wyeliminować szkodliwe substancje (chlor oraz metale ciężkie) oraz dostarczyć wyłącznie tych, które są potrzebne dla wodnej fauny i flory do tego, aby prawidłowo się rozwijały. Uzdatniające preparaty do akwarium wpływają także na parametry chemiczne wody, zmieniając jej twardość oraz obniżając pH. Pomagają także utrzymać jej odpowiednie parametry w momencie „starzenia się”, które następuje w wyniku nagromadzenia się substancji odpadowych. Uzdatnianie jest procesem niezbędnym zarówno podczas zakładania nowego akwarium, jak i wymiany wody. Dzięki preparatom do akwarium możliwe staje się zachowanie nieskazitelnego wyglądu domowego akwenu oraz zapewnienie odpowiednich warunków do prawidłowego funkcjonowania rybom i roślinom.

Produkty uzdatniające do akwarium i ich działanie

Uzdatniacze pełnią wiele funkcji, dlatego w ofercie sprzedawców, m.in. https://spolka-zoo.com/pol_m_Akwarystyka_Pielegnacja-akwarium-956.html można spotkać się z ich tak bogatą propozycją. Nie brakuje środków zmieniających pH wody i jej twardość, pozwalających uzyskać warunki wodne zbliżone do naturalnych. W efekcie umożliwią hodowlę nawet najbardziej wrażliwych i cennych gatunków ryb południowoamerykańskich. Ponadto redukują rozwój glonów i wspomagają wzrost roślin.

W kręgu uzdatniających preparatów do akwarium wymienić należy również te, które zawierają mikro- i makroelementy (witaminy z grupy B, magnez, jod, pantenol) niezbędne do uzupełnienia wody wodociągowej. Umożliwiają odtworzenie niemal naturalnego środowiska, w efekcie czego ryby mogą rozwijać swoje naturalne zabarwienie i czuć się swobodnie.

Jakie jeszcze preparaty do akwarium znajdziemy w sprzedaży? Z pewnością te, które zwalczają glony i zapobiegają rozwojowi nowych. Działają szybko i skutecznie, przywracając równowagę biologiczną w akwarium. W dalszej kolejności należy wymienić środki klarujące wodę czy redukujące azotany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *