Dlaczego porady finansowe są ważne?

Uzyskanie właściwej porady finansowej jest ważne dla osób w każdym wieku i maksymalizuje wyniki inwestycji.

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz, czy jesteś na dobrej drodze do tworzenia bogactwa, dobre porady finansowe określają Twoje cele i drogę do osiągnięcia tego celu. Zapewnia mapę i stałe wsparcie, które pomogą Ci przejąć kontrolę nad swoją przyszłością.

Doradztwo finansowe obejmuje wiele obszarów, w tym inwestycje, ubezpieczenia i planowanie nieruchomości. Powinien być dostosowany do Twojej indywidualnej sytuacji w oparciu o Twoje potrzeby i cele.

Doradcy finansowi mogą zapewnić spersonalizowane porady dotyczące jednej konkretnej części twojego życia finansowego, jaką jest inwestowanie. Aby udzielić porady, biorą pod uwagę inne obszary Twojego życia finansowego, takie jak długi i przepływy pieniężne, ale porady finansowe skupiają się na tym, czy powinieneś inwestować i w co powinieneś inwestować.

Bez względu na to, skąd otrzymujesz poradę inwestycyjną, jeśli nie otrzymasz oświadczenia o poradach i planu inwestycyjnego, to nie jest to porada, ponieważ sam decydujesz, czy produkt jest dla Ciebie odpowiedni.

Profil inwestycyjny

Otrzymując spersonalizowaną poradę inwestycyjną, zawsze powinieneś brać pod uwagę swój profil inwestycyjny. Pomaga to określić, jaki rodzaj strategii inwestycyjnej powinieneś rozważyć.

Aby zrozumieć swój profil inwestycyjny, zazwyczaj odpowiedz na serię pytań, które dotyczą następujących obszarów:

Zdolność do ryzyka i doświadczenie inwestycyjne

Twój profil ryzyka pomaga określić Twoje doświadczenie i podejście do inwestowania. Uwzględnia to, co myślisz o ruchach na rynku i jak myślisz, że zareagowałbyś, gdyby rynek spadł. Jak myślisz, że byś zareagował i jak ludzie faktycznie reagują, często bardzo się różnią, i właśnie wtedy zaczyna działać doświadczenie inwestycyjne.

Dobry doradca inwestycyjny pomoże w coachingu behawioralnym po drodze, aby upewnić się, że klienci nie skrzywdzą się, sprzedając, gdy rynek spadnie, co nieuchronnie robią.

Ciągłe aktualizowanie klientów jest najlepszym sposobem, aby pomóc im pozostać na właściwej drodze i uniknąć pokusy sprzedaży, gdy media publikują negatywne opinie na temat rynku akcji.

Jeśli spadki na rynku sprawiają, że jesteś zdenerwowany lub jeśli znaczny spadek rynku spowodowałby sprzedaż wszystkich swoich inwestycji, możesz wybrać bardziej konserwatywną strategię inwestycyjną. Jeśli jesteś typem osoby, która ma zdolność i skłonność do zwiększania swoich inwestycji, gdy rynek spada, możesz być odpowiedni dla portfela o wyższym wzroście.

Sprawdź również: Mieszkania deweloperskie – zalety inwestowania.

Horyzont inwestycyjny

Twój profil inwestycyjny również stara się zrozumieć Twój horyzont inwestycyjny. Ile czasu zamierzasz zainwestować i czy planujesz dokonywać wypłat po drodze.

Jeśli jest to rozwiązanie długoterminowe (7 lub więcej lat), możesz lepiej dopasować portfel, który ma wyższy procent aktywów wzrostowych, takich jak akcje. Akcje mają wyższy potencjał wzrostu, ale są bardziej ryzykowne niż inne aktywa, takie jak obligacje, więc czas inwestycji musi być dłuższy, aby zapewnić najlepszą szansę na osiągnięcie celów. Długi horyzont inwestycyjny oznacza, że możesz przetrwać wzloty i upadki w swoim portfelu, aby ostatecznie osiągnąć lepszy wynik.

Inwestorzy o krótszym horyzoncie inwestycyjnym (4 lata lub mniej) mogą być lepiej dopasowani do portfeli zrównoważonych lub konserwatywnych. Tego typu portfele mają wyższy procent aktywów defensywnych, takich jak obligacje i złoto (i mniej akcji).

Etap życia i potrzeby w zakresie przepływów pieniężnych

W połączeniu z horyzontem inwestycyjnym etap Twojego życia może wpłynąć na potrzebę regularnego przepływu gotówki. Młodsi ludzie mają dłuższy harmonogram inwestycji i mniejsze koszty krótkoterminowe, więc mogą sobie pozwolić na większe ryzyko.

Starsi ludzie zbliżający się do emerytury są zazwyczaj przystosowani do bardziej konserwatywnej strategii, ponieważ będą chcieli wykorzystać otrzymane wypłaty i dywidendy, a także potencjalnie czerpać ze swojego kapitału inwestycyjnego.

Istnieje wzajemna zależność między tymi obszarami, a uzyskanie dobrej porady inwestycyjnej uwzględnia wszystkie te aspekty, aby określić najlepszą dla Ciebie strategię inwestycyjną.

Upewnij się, że masz dość na kiepski czas

Jeśli zaczniesz inwestować, ważne jest, aby mieć fundusz na zły okres (czyli fundusz awaryjny lub bufor oszczędnościowy). To zaoszczędzona kwota, która może pokryć koszty niespodziewanego wydatku lub okresu bez dochodu.

Posiadanie odłożonej gotówki oznacza, że ​​nie musisz pożyczać ani zagłębiać się w długoterminowe inwestycje, jeśli potrzebujesz szybko pieniędzy. Daje ci trochę oddechu, jeśli coś pójdzie nie tak.

Inwestowanie nie jest właściwe dla każdego, ważniejsze jest spłata długu o wysokim oprocentowaniu przed zainwestowaniem oszczędności. Dzieje się tak, ponieważ oprocentowanie pożyczek, takich jak karty kredytowe, jest wyższe niż zwroty, których można oczekiwać z inwestycji.

Unikaj błędów behawioralnych

Dobra rada inwestycyjna pomoże Ci uniknąć decyzji motywowanych emocjami, które mogą zaszkodzić Twojej zdolności do osiągania dobrych zysków. W praktyce większość ludzi (w tym eksperci) popełnia kosztowne błędy behawioralne, mając pełną kontrolę nad podejmowaniem decyzji inwestycyjnych.

Amerykańska firma badawcza, która analizowała zachowania indywidualnych inwestorów przez ponad 20 lat i stwierdziła, że ​​przeciętny inwestor traci około 4% rocznie z powodu błędów behawioralnych.

Porady inwestycyjne mają na celu pomóc Ci uniknąć tych błędów behawioralnych i pomóc Ci trzymać się długoterminowego planu.

Musisz walczyć z emocjami i podejmować działania sprzeczne z intuicją, takie jak sprzedaż dobrze prosperującej inwestycji, aby zmniejszyć ryzyko. Ułatwiamy te decyzje inwestycyjne, ponieważ podejmujemy je w Twoim imieniu.

Dzięki bieżącym poradom będziesz na bieżąco

Doradztwo inwestycyjne nie jest tylko jednorazowym procesem, musi być aktualizowane zgodnie z Twoim życiem. Rekomendacje inwestycyjne są spersonalizowane dla każdego klienta i weryfikowane przynajmniej raz w roku. Również stały coaching inwestycyjny, aby utrzymać Cię na bieżąco. Daje Ci największą szansę na osiągnięcie Twoich celów i oznacza, że ​​masz pewność, że Twoja strategia inwestycyjna jest odpowiednia dla Twojego miejsca w życiu, Twoich celów, ram czasowych i osobistego profilu ryzyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *