Spodnie do biegania – jaki model wybrać?

Bieganie to bardzo popularna forma aktywności fizycznej. Jogging pomaga bowiem zwiększyć wytrzymałość i kondycję organizmu, dostarczając przy tym mnóstwo radości. W zadbaniu o komfort podczas biegu pomoże dobór praktycznego stroju. Poza butami niezbędne będą również odpowiednie spodnie do biegania. Czym kierować się przy ich wyborze?

Spodnie zapewniające komfort podczas biegu

Wielu początkujących biegaczy już po jednym wyjściu decyduje się na zakup ubrań, butów i akcesoriów przeznaczonych do tego rodzaju aktywności. Po krótkim czasie okazuje się jednak, że sport ten nie do końca spełnia ich oczekiwania, a rzeczy lądują na dnie szafy. Jeśli więc dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z bieganiem, warto po prostu wyjść kilka razy i zobaczyć czy jogging faktycznie na stałe wpisze się do naszego kalendarza. Dopiero gdy tak się stanie, zadbajmy o ubiór, który zdecydowanie poprawi komfort podczas biegania i pomoże osiągać coraz lepsze wyniki.

Nie da się ukryć, że bieganie to rodzaj aktywności, podczas której znaczną pracę wykonują mięśnie nóg. Wzrost tętna i ciągły ruch powodują, że już po kilku minutach ciało zaczyna się pocić. Jeśli spodnie do biegania będą grube czy wykonane z nieodpowiednich materiałów (chociażby bawełna), pot nie będzie miał przez nie ujścia. Kilkanaście minut biegu w średnim tempie wystarczy, by spodnie zaczęły kleić się do ciała i ciążyć. Chcąc znacznie poprawić własny komfort, należy więc wybierać spodnie do biegania z materiałów syntetycznych (elastan, poliamid), które mają zdolność odprowadzania wilgoci, a także doskonale dopasowują się do ciała.

Dobór odpowiedni do pory roku i terenu

Wśród spodni do biegania wyróżnić możemy obcisłe legginsy oraz spodnie nieco luźniejsze. Oba fasony występują w krótszej i dłuższej wersji. Wybór pomiędzy nimi zależy od indywidualnych preferencji, ale również pory roku i nawierzchni, po jakiej najczęściej biegamy. Krótkie spodenki lub modele z nogawką o długości 3/4 doskonale sprawdzą się w upalne letnie dni, zwłaszcza u osób biegających po parkach czy przeznaczonych do tego ścieżkach. Biegacze, którzy pokonują leśne trasy, powinni zadbać o ochronę nóg wybierając spośród szerokiej oferty legginsów. Trenując zimą, kiedy temperatura spada poniżej zera, warto przyjrzeć się spodniom do biegania z dodatkowym ociepleniem i ochroną przed wiatrem. Dzięki temu unikniemy mniejszych lub większych odmrożeń.

Spodnie z dodatkowymi elementami

Osoby biegające wieczorem, kiedy na zewnątrz robi się ciemno, powinny zadbać o to, by być widocznym dla innych. Wśród wielu modeli spodni do biegania znajdują się również te, które posiadają elementy odblaskowe. Dzięki nim nie trzeba nosić specjalnych, często niewygodnych opasek. Wiele spodni posiada również sprytnie wbudowane kieszonki, do których zmieszczą się klucze, chusteczki, a nawet telefon czy odtwarzacz muzyki. Ich lokalizacja (najczęściej na lędźwiach) sprawia, że komfort podczas biegania nie ulega zmniejszeniu.

Wybór spodni do biegania jest ogromny. Wszystkie wykonane z odpowiednich materiałów zdecydowanie poprawią jednak komfort biegu. Podczas zakupów kierujmy się więc własnymi potrzebami i preferencjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *