Zioła w pożywieniu psa – znaczenie i zastosowanie

Zioła w diecie psa wpływają nie tylko na smak potraw, ale również mają właściwości prozdrowotne. Niektóre z roślin mogą przyczyniać się do poprawy procesów trawiennych, a inne będą źródłem antyoksydantów, które również mają istotne znaczenie dla czworonożnych przyjaciół. Niektórzy producenci pokarmu dodają zioła do swoich produktów, tym samym podnoszą wartość odżywczą wyrobów, walory smakowe oraz zapachowe. Jakie zioła dla psa są dodawane do karm?

Zioła w diecie psa – najpopularniejsze gatunki

Pies może spożywać w niewielkiej ilości popularne zioła, które używane są w kuchni. Mowa tutaj np. o koperku, mięcie, majeranku oraz o bazylii. To aromatyczne rośliny, które zawierają sporo olejków eterycznych, dlatego z ich ilością nie należy przesadzać. Rośliny mają w swoim składzie również błonnik, który korzystnie wpływa na układ pokarmowy psiaka. Zapobiega zaparciom oraz problemom trawiennym. Z tego względu w gotowych karmach dla zwierząt zawsze znajdują się roślinne dodatki, czy to w postaci warzyw, owoców, czy też ziół dla psa.

W jakiej formie podawać psu zioła?

Zioła dla psa można podawać w formie słabych naparów wykonanych ze świeżych lub z suszonych roślin. Zdarza się jednak, że psiak nie chce wypić takiego naparu. Wtedy lepiej dodać szczyptę ziół do dania psa. W karmach dobrej jakości znajdują się zioła w bezpiecznej dawce i postaci. Wpływają one na smak potrawy, ale też dostarczają olejków eterycznych oraz przeciwutleniaczy. Zioła dla psa to również źródło niektórych pierwiastków oraz minerałów, w tym fosforu, magnezu oraz witamin z grupy B.

Zioła i rośliny w karmach dla psów

W karmach mogą znajdować się nie tylko popularne zioła, ale również nieco mniej oczywiste roślinne dodatki. Najlepszym przykładem będą nasiona szałwii hiszpańskiej, które są bogatym źródłem błonnika oraz kwasów tłuszczowych. W niektórych produktach można znaleźć wodorosty. Te organizmy zwierają spore ilości witamin i soli mineralnych, są też źródłem antyoksydantów. Inne zioła dla psa to nasiona babki płesznik lub inulina pochodząca z cykorii.

Zioła nie tylko w jedzeniu

Niektóre gatunki ziół dla psów mogą pomagać w problemach skórnych. Wyróżnia się tutaj np. liście mięty, melisy lub wrotyczu. Z mieszanki ziół robi się napary, którymi smaruje się skórę psa. Niektóre rośliny mogą wchodzić w skład preparatów do pielęgnacji skóry oraz sierści, np. szamponów lub maści dla psów. Zioła mogą mieć właściwości biobójcze, przeciwrobacze i przeciwświądowe. Ekstrakty z roślin często wchodzą w skład lekarstw i suplementów diety dla psów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *