Psycholog – dlaczego warto sięgnąć po pomoc?

Psycholog to osoba, której nadrzędnym celem jest pomoc pacjentom. Natłok myśli, nagromadzenie problemów, kompleksów, może doprowadzić do granicy wytrzymałości. Problemy natury psychicznej do niedawna traktowane były jako temat tabu. Na szczęście z profesjonalnej pomocy psychologicznej korzysta coraz więcej osób z problemami. W jakich sytuacjach warto sięgnąć po pomoc? Jakimi cechami powinien odznaczać się psychoterapeuta? Przeczytaj artykuł, a uzyskasz odpowiedzi na te pytania.

Psycholog – kiedy warto skorzystać z pomocy?

Gabinet psychologiczny to miejsce, w którym rozwiązywanych jest wiele problemów. Wśród nich wymienić można między innymi: depresję, zaburzenia osobowości, zaburzenia snu, przewlekły stres, zaburzenia odżywiania czy zaburzenia lękowe. Pomoc psychologiczna ma szczególne znaczenie również w przypadku uzależnień. Psycholog to osoba, która zadba o zdrowie psychiczne człowieka w kryzysowych sytuacjach życiowych. Trafna diagnoza psychologiczna specjalisty pozwoli poczynić właściwe kroki i rozpocząć terapię. Psychoterapeuta integracyjny jest w stanie pomóc w przypadku wielu złożonych problemów.

Do psychologa powinny udać się osoby, które czują, że same nie dadzą rady udźwignąć problemów. W gabinecie lekarskim lądują osoby po przykrych rozstaniach, zdradach czy utracie bliskich osób. Psycholog zajmuje się także problemami dzieci i młodzieży. Jeśli Twoje dziecko sprawia problemy wychowawcze warto sięgnąć po pomoc, którą oferuje psycholog dziecięcy. Psycholog dzieci i młodzieży posiada dodatkowe uprawnienia pedagogiczne, aby móc wykonywać swój zawód. Porada psychologiczna może mieć również charakter profilaktyczny, w przypadku gdy zauważamy pierwsze niepokojące zmiany. Podczas terapii indywidualnej psycholog przeprowadzi szczegółowy wywiad, dzięki czemu problemy wyjdą na jaw.

Konsultacja psychologiczna – zaufanie i dyskrecja

Mianem psychologa określa się osobę posiadającą uprawnienia do wykonywania zawodu, a więc studia magisterskie w zakresie psychologii. Psycholog kliniczny to osoba, która oprócz studiów ukończyła szkolenie specjalistyczne. Jednak każdy psycholog musi specjalizować się w psychologii klinicznej. Psycholog to zawód zaufania publicznego, a specjalistów obowiązuje tajemnica zawodowa. Oprócz ukończonych szkół i kursów szczególne znaczenie w zawodzie psychologa ma doświadczenie zawodowe. Bagaż doświadczeń pozwoli łatwiej uporać się z diagnozą psychologiczną.

Psycholog powinien być osobą empatyczną, udziela bowiem wsparcia w sytuacjach krytycznych. Zawód wymaga dużej dawki cierpliwości i zrozumienia. Centrum terapii to miejsce, w którym pacjenci powinni czuć się bezpieczni i wysłuchani. Konsultacja psychologiczna często wychodzi poza ramy zwyczajnej rozmowy, dlatego psycholog musi być osobą silną psychicznie.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *