Sztuczna czy naturalna trawa na boisko?

Jedną z kluczowych decyzji podczas budowy boiska i samego planowania powstania tej inwestycji sportowej, jest wybór murawy: nawierzchni do boiska. Osoby decydujące o wyborze powierzchni, mają więc sporą zagwozdkę. Dwiema najczęściej rozważanymi opcjami jest trawa naturalna albo trawa syntetyczna: sztuczna. W artykule przedstawimy wady i zalety obu rozwiązań pod kątem konkretnych czynników.

Intensywność użytkowania boiska

Boiska z naturalną trawą nie są przystosowane do intensywnego i codziennego użytkowania, gdyż trawa może zostać zadeptana a murawa przerzedzona. Niestety powoduje to niezbyt łatwe i co najważniejsze, bezpieczne warunki do gry. Naturalne boisko wytrzyma tylko 4 godziny użytkowania tygodniowo.
Natomiast jeżeli boisko ma być używane codziennie, najlepiej wybrać wytrzymałą sztuczną trawę na nawierzchnię. W odróżnieniu bowiem od zwykłej naturalnej trawy, ta jest bardzo wytrzymała i odporna na wyrywanie kępek nawierzchni.
W tej kategorii zdecydowanie zwycięża trawa syntetyczna sztuczna.

Okres użytkowania: sezony

Boisko czy kort tenisowy z trawą naturalną wytrzymuje maksymalnie 300 godzin użytkowania w sezonie wiosennym i letnim. Niestety zmienia się to wraz z pogodą, bowiem złe warunki w postaci ulew, znacząco zmieniają ten czas. W sezonie zimowym czy jesiennym gra na takim korcie jest wręcz niemożliwa.
Szacuje się, że boisko sportowe z trawą naturalną „wytrzymuje” około 300 godzin użytkowania w sezonie. Sztuczna trawa z kolei umożliwi nam grę przez cały rok. Ponadto jak już wcześniej wspomnieliśmy, wytrzyma nawet 10 godzin użytkowania dziennie.

Wpływ na zdrowie

W tej kategorii raczej wygrywa trawa naturalna. Chodzi o fakt, iż wszelkie kontuzje odniesione na takim podłożu są zdecydowanie lżejsze aniżeli upadek na twardą trawę syntetyczną. Korty tenisowe posiadające syntetyczne trawy szybciej się nagrzewają w porównaniu do tych z trawy naturalnej, przez co upadek na takich kortach tenisowych jest bardziej bolesny. A wiele dyscyplin sportowych, takich jak piłka nożna to sporty, w których łatwo o kontuzję i upadek. Sztuczne trawy wykonane z włókien monofilowych, często z piaskiem kwarcowym, są twarde. Włókna wykonane z tego materiału są wytrzymałe aczkolwiek sztuczna trawa tenisowa musi być wybrana pod kątem ćwiczeń, które będą wykonywane na korcie lub boisku.

Chociaż sztuczna trawa tenisowa ma jedną wadę, jak się okazuje wygrywa we wszystkich innych najważniejszych kategoriach, jest zatem polecana do profesjonalnych boisk. Taka murawa wytrzyma przy odpowiednim użytkowaniu i pielęgnacji lata, natomiast również jeżeli interesuje nas efekt estetyczny, najnowsze technologie pozwalają sztucznej trawie uzyskiwać wygląd, który jest niemalże identyczny jak trawy naturalnej, zatem najczęściej to taką nawierzchnię ujrzymy na boisku lub na korcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *