Dlaczego nie warto mieć obaw przed skorzystaniem z pomocy psychologa?

W ostatnich latach pomoc psychologa przestaje być postrzegana jako coś, z czym należy się kryć, czego należy się wstydzić. Wręcz przeciwnie w mediach, coraz więcej uwagi poświęca się temu, aby pomoc psychologiczną traktować jak każdego innego lekarza specjalisty. Jeśli boli nas ząb, idziemy do dentysty. Jeśli boli ucho szukamy laryngologa itd. Dlatego, jeśli mamy problem, z którym nie potrafimy sami się uporać i nie jest on stricte fizyczny, istnieje duże prawdopodobieństwo, że sami sobie ze swoim problemem nie poradzimy. Wówczas nie ma sensu zwlekać aż rozważyć wizytę u psychologa.

Psychoterapia indywidualna to tylko jedna z form terapii

Myśląc o psychoterapii, najczęściej przychodzi nam do głowy konsultacja jeden na jeden z terapeutą.
I słusznie. Tego typu terapia należy do najczęściej spotykanych. Nie mniej jednak, aby móc zaspokoić potrzeby wszystkich pacjentów, każde centrum psychoterapii ma w swojej ofercie różne konsultacje. Należą do nich m.in:
– Psychoterapia par – w najlepszych związkach mogą pojawić się tarcia, które mogą wymagać wsparcia psychoterapeuty.

Psychoterapia dzieci to coraz bardziej popularna forma wsparcia rodziców w procesie wychowania dziecka. Bywa, że z niektórymi problemami rodzice nie są w stanie poradzić sobie sami i warto wówczas sięgnąć po fachową pomoc.

Zdrowie psychiczne ma ogromne znaczenie na to jak funkcjonujemy na co dzień. I dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Ostatnie lata to również znaczący postęp, jeśli chodzi o dostęp do terapeutów. To sprawia, że psychoterapia Katowice może być na wyciągnięcie ręki, a nawet online.

Jak wygląda konsultacja psychologiczna?

Naturalne jest, że planując swoją pierwszą wizytę większość osób interesuje się jak wygląda współpraca z psychoterapeutą. Nie ma wprawdzie jednej żelaznej zasady, ale są pewne ramy współpracy. Kluczowe jest to, z jakim problemem zwracamy się po pomoc. Jeśli jego podłoże tkwi w np. we wczesnym dzieciństwie trudno spodziewać się natychmiastowych rezultatów. Należy pamiętać, że konsultacja psychologiczna rzadko kiedy kończy się na 1-2 spotkaniach. Z reguły jest to cykl kilku-kilkunastu spotkań, a pierwsza wizyta ma charakter zapoznawczy i jest wywiadem, podczas którego psycholog poznaje problem pacjenta, a pacjent może poczuć specyficzną atmosferę terapii. To również czas, abyś mógł przekonać się, czy dany terapeuta nadaje na tych samych falach co my. Zaleca się, aby dać szansę terapeucie. Doświadczenie psychologa jest tutaj najważniejsze.

Kiedy warto skorzystać z doświadczenia psychologa?

Bardzo często mówi się, że już sama rozmowa z drugim człowiekiem ma ogromną wartość terapeutyczną. Psycholog nas nie ocenia, nie poucza. Pozwala zrozumieć pewne kwestie i spojrzeć na nie z innej perspektywy.

Dzięki temu nie tylko nie pozostajemy sami ze swoim problemem, ale zyskujemy cenne wskazówki, które wdrożone w życie pozwolą nam stawić mu czoła. Spokojna głowa, brak lęków, mniejszy stres. To wszystko poprawia komfort życia. A przecież o to na końcu chodzi. Życie nie szczędzi nam trudnych chwil. O wiele łatwiej przez nie przejść za fachowym wsparciem. Czy będzie to psychoterapia Katowice, Kraków czy Wrocław ma w tym momencie drugorzędne znaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *