Opiekunka osób starszych z Ukrainy – jak ją zatrudnić?

Polscy seniorzy oraz ich rodziny niechętnie odnoszą się do domów opieki. Trudno im się dziwić. Osoby starsze pragną pozostać w znanym sobie otoczeniu, natomiast ich krewnym trudno pogodzić się z myślą o „oddaniu” bliskiego w ręce obcych ludzi. Niestety, wraz z upływem lat nasi bliscy mogą tracić siły i zdrowie, a my możemy nie być w stanie otoczyć ich właściwą opieką. Jak sobie z tym poradzić? Rozwiązaniem jest zatrudnienie prywatnej, profesjonalnej opiekunki osób starszych. Wiele z nich pochodzi właśnie z Ukrainy.

Codzienna opieka nad seniorem to wyzwanie

Opieka nad osobami starszymi wiąże się z wieloma, nieraz trudnymi i wymagającymi obowiązkami. Potrzebne są do nich kompetencje i doświadczenie, których często nie posiadamy. To zupełnie normalne – większość z nas nie pracowała przecież z seniorami. Aby więc nasz rodzic czy dziadek otrzymał taką opiekę, jakiej potrzebuje, dobrze jest zatrudnić wykwalifikowaną osobę. Warto w tym celu pomyśleć o opiekunkach zza wschodniej granicy, czyli z Ukrainy. Są one uważane za pracowite, obowiązkowe i sumienne, a dodatkowo ambitne i pomocne. Dlaczego więc jedna z nich nie mogłaby nam pomóc? Pamiętajmy, że przed laty jedyną opcją dla seniora potrzebującego pomocy było umieszczenie go w domu opieki. Niestety, wiązało się to z koniecznością zamieszkania w obcym miejscu i nierzadko pogorszeniem komfortu życia osoby starszej. Dziś nie musimy już stawiać naszego bliskiego przed takim wyborem. Może on pozostać w znanym sobie otoczeniu, a jedyną zmianą w jego życiu będzie towarzystwo jednej nowej osoby.

Jaka jest opiekunka osoby starszej z Ukrainy?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, opiekunki osób starszych zza wschodniej granicy są bardzo pracowite, nie boją się też wyzwań i odpowiedzialności. A przecież opieka nad seniorem wiąże się z codzienną, ciągłą odpowiedzialnością. Z podopiecznym trzeba przebywać niekiedy przez całą dobę, zapewniać mu pomoc i wsparcie w codziennych czynnościach. Tego typu zajęcie wymaga więc pewnych predyspozycji i cech charakteru, które opiekunki do osoby starszej powinny posiadać. Mowa tutaj chociażby o empatii i wyrozumiałości. Uśmiech, ciepło i zrozumienie dla cierpiącego nieraz seniora to podstawowe wymaganie dla zatrudnianej opiekunki.

Osoby z Ukrainy chętnie podejmują pracę w opiece nad osobami starszymi w Polsce. Lubią nasz kraj ze względu na podobieństwo kulturowe i dość podobny w wymowie język. Opiekunki pochodzące ze wschodu cechuje cierpliwość, otwartość i sympatia do innych ludzi. A to bardzo pomaga w szybkiej aklimatyzacji w nowym miejscu oraz w wykonywaniu codziennych obowiązków. Oprócz tego Ukrainki podchodzą do osób starszych z niezwykłym szacunkiem – taka jest tradycja w ich kraju.

Znajdź najlepszą opiekunkę dla swojego bliskiego

Jak zatrudnić opiekunkę z Ukrainy? Spokojnie – nie trzeba kontaktować się z żadną ukraińską agencją. W Polsce istnieją firmy, które zajmują się pośrednictwem w tym zakresie: na przykład Veritas Polska. Wybranie sprawdzonej agencji jest bardzo ważne, gdyż tylko wtedy uda nam się idealnie dopasować opiekunkę do potrzeb seniora. Na dodatek w renomowanej firmie każda opiekunka musi przejść proces rekrutacyjny, podczas którego sprawdzane są jej kompetencje i doświadczenie. Możemy więc być pewni, że zatrudniona osoba spełni nasze wymagania. Pamiętajmy, że prywatne ogłoszenia od opiekunek i agencje zarejestrowane za granicą nie dadzą nam tej pewności.

I na koniec najważniejsza kwestia – ile kosztuje zatrudnienie opiekunki do osoby starszej? Wszystko zależy od indywidualnych wymagań i ustaleń. W Veritas Polska możesz obliczyć koszt takiej usługi za pomocą kalkulatora. Wystarczy kilka minut i łącze internetowe – wycenę można przeprowadzić online. Oferujemy zróżnicowane cenowo pakiety, by każdy mógł znaleźć najlepsze dla siebie i bliskich osób rozwiązanie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *