Prysznic czy wanna do łazienki?

Prysznic czy wanna do łazienki?
Oceń ten artykuł

Strefa kąpielowa to prawdopodobnie najważniejsza część każdej łazienki. Przy jej aranżacji trzeba odpowiedzieć sobie na niezwykle trudne pytanie: wanna czy prysznic? Jednoznacznej odpowiedzi nie ma, jednak przy wyborze urządzeń kąpielowych warto uwzględnić kilka czynników: rozmiar łazienki, własne potrzeby i gust.

Dla kogo wanna?

Dla wielu długa, relaksująca kąpiel jest obowiązkowym zwieńczeniem męczącego dnia. Piana, bąbelki, pachnąca woda i rozpalone świeczki to przepis na wieczór idealny. Wanna więc polecana jest przede wszystkim miłośnikom relaksu, ale także rodzinom z dziećmi – pozwala ona na wygodne kąpanie naszych pociech, w razie potrzeby nawet dwóch na raz. Wanna może być również wyjątkową ozdobą każdej łazienki – majestatyczne wanny wolnostojące upiększają wnętrza i nadają im oryginalnego charakteru.

Dla kogo prysznic?

Prysznic jest w dzisiejszych czasach znacznie popularniejszym wyborem niż wanna – szybkie tempo życia sprzyja braniu szybkich pryszniców. Jest to bez wątpienia ekonomiczny wariant. Szacuje się, że podczas jednego prysznica zużywamy około 100 litrów wody, z kolei do napełnienia wanny potrzebujemy minimum 150 litrów. To również z całą pewnością świetne rozwiązanie dla małych łazienek. Na zaoszczędzenie miejsca pozwala zainstalowanie tzw. kabiny walk-in (bez brodzika, z odwodnieniem liniowym). Nowoczesne panele prysznicowe pozwalają na utrzymanie stałej temperatury i czynią kąpiel pod prysznicem równie relaksującą, jak w wannie – często wyposażone są w funkcję hydromasażu.

Dwa w jednym

Jeżeli wciąż nie możesz się zdecydować na wybór jednego lub drugiego, powinieneś rozważyć pójście na kompromis. Na czym miałby on polegać? Na montażu wanny z parawanem, rzecz jasna. Szklany lub materiałowy parawan tworzy odpowiednie warunki do kąpieli pod natryskiem. Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady – osoby starsze mogą mieć trudności z wejściem do wanny, łatwo również o poślizgnięcie się. Istnieje jednak jeszcze jedna opcja, a jest nią umieszczenie w łazience prysznica z głębokim brodzikiem (mierzącym minimum 30 cm głębokości). Taki brodzik pozwala na bezpieczne kąpanie dzieci oraz pranie w rękach. A jeśli jesteś szczęśliwym właścicielem dużej łazienki, cały problem znika – możesz umieścić wannę obok prysznica i korzystać z nich naprzemiennie, w zależności od nastroju i potrzeb.

Podsumowanie

Wybór między prysznicem a wanną nie należy do najłatwiejszych. Prysznice to z całą pewnością oszczędność czasu i pieniędzy, wanny z kolei tworzą niezastąpione miejsce dla odprężenia po ciężkim dniu. Jesteś w najlepszej sytuacji, gdy dysponujesz dużą przestrzenią lub kilkoma łazienkami i możesz pozwolić sobie na umieszczenie zarówno prysznica, jak i wanny. Jeśli tak jednak nie jest, musisz dokonać trudnego wyboru, uwzględniając czynniki, które omówiliśmy powyżej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *