Szybkie i skuteczne szkolenia, czyli jakie?

Szybkość przekazywanej wiedzy, jest równie ważna jak jej zakres. Gadanie godzinami o niczym wprowadza zamęt i drażni uczestników szkolenia. Co jeszcze jest ważne, aby szkolenie spotkało się z dobrym odbiorem i zadowoleniem prelegentów?

„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” Konfucjusz

Warsztatowe metody prowadzania zajęć. Szkolenia muszą być na tyle aktywizujące, by wzbudzić największe zaangażowanie uczestników w proces nabywania wiedzy, dlatego elastyczność prezentera musi polegać na umiejętnym doborze odpowiedniej techniki w zależności od grupy oraz zmianie tej techniki, jeśli wymaga tego nagła sytuacja. Doświadczeni trenerzy powinni szybko reagować na wymagania uczestników, gdyż grupy są obecnie bardzo wymagające, krytycznie nastawione do wykładowców. Im więcej się dzieje, im dobitniej treść jest prezentowana tym lepiej odbierane jest szkolenie, a zadowolenie z udziału w panelu wzrasta, wzrasta również wiedza uczestników.

Praktyczne warsztaty, poparte przykładami i dokumentami. Wodolejstwo to przeszłość teraz liczy się wiedza poparta badaniami, udziałem w zagranicznych systemach nauczania, a co za tym idzie potrzebne są liczne źródła wiedzy, czyli tak zwana solidna podstawa. Sucha wiedza odchodzi do lamusa. Nowości, uzupełnienia w postaci dokumentów, periodyków z kraju i zagranicy, prezentacje, skrypty. Program musi być stale rozwijany, uaktualniany i uatrakcyjniany, bo tego oczekują uczestnicy. Kursant chce wyjść ze szkolenia z plikiem materiałów, do których będzie mógł w każdej chwili wrócić.

W przypadku szkoleń wewnętrznych programy „szyty na miarę”. Bez tego się nie da, bo program w większości przypadków musi być maksymalnie dopasowany. W dzisiejszych czasach nie można sobie pozwolić na jakąkolwiek dowolność i marnowanie czasu. Pracownicy firm liczą na kompetentne podejście do realizacji szkolenia, dlatego oczekują, iż dostaną wiedzę maksymalnie dostosowaną do ich potrzeb. Udział w takich szkoleniach szytych na miarę spełnia ich wszelkie oczekiwania. Plusem jest również możliwość kontaktowania się z prowadzącym jeszcze po zakończonym szkoleniu w przypadku dodatkowych pytań czy jakichś nieścisłości.

Szkolenia e-learning – szybkość zależna od nas samych. Szkolenia on-line są bardzo popularne, ale często nie spełniają oczekiwań uczestników, dlaczego? Przy realizacji takich form trzeba postawić na samokontrolę, a gdy jej nie ma, nie będzie również efektów z udziału w szkoleniu.

Im bardziej zmobilizowany uczestnik, tym więcej korzyści wyciągnie dla siebie z udziału w szkoleniu e-learningowym.

Takie szkolenia również kończą się uzyskaniem certyfikatu, więc warto z nich korzystać właśnie wówczas, gdy bardzo nam zależy na czasie.

W obecnych mega wymagających czasach nie możemy sobie pozwolić, aby pozostać w tyle za konkurencją. Liczy się szybkość uzupełniania wiedzy, reagowanie na zmiany i elastyczność w podejściu do nowości, szkolenia zatem są niezbędne, aby poradzić sobie Z najróżniejszymi zawodowymi przeciwnościami losu na drodze do sukcesu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *