Ostra białaczka limfoblastyczna – poznaj jej objawy

Ostra białaczka limfoblastyczna to najczęściej występujący rodzaj nowotworu u dzieci (w wieku 2-10 lat). Zagrożenie dotyczy także ludzi młodych do 30 roku życia. Poznaj jej objawy.

Ostra białaczka limfoblastyczna


Ten rodzaj złośliwego nowotworu układu krwiotwórczego wyróżnia wyjątkowo gwałtowny przebieg. Stanowi ona ¾ zdiagnozowanych nowotworów krwi u dzieci. Poprzez szybkie mutacje w jamach szpikowych kości następuje wzrost linfoblastów, czego następstwem jest upośledzenie ich funkcji (tracą możliwość różnicowania się i dojrzewania). Bardzo szybko następuje zakłócenie pracy zdrowych krwinek oraz ich wyparcie. W trakcie rozpowszechniania się choroby spada liczba trombocytów, leukocytów oraz erytrocytów (małopłytkowość, niedokrwistość). Liczba białych krwinek przewyższa normę, pomimo tego nie bronią one organizmu przed infekcjami.

Białaczka objawy (białaczka objawy u dzieci)

W pierwszej fazie choroby objawy w większości przypadków są niezauważalne, ponieważ przypominają lekkie dolegliwości, przez co są po prostu ignorowane lub bagatelizowane przez chorego. Jednak ostra białaczka limfoblastyczna charakteryzuje się bardzo szybko nasilającymi się symptomami, które nie ustają pomimo podjęcia leczenia (tak jak w przypadku standardowych infekcji). W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do lekarza i wykonanie morfologii krwi. Jakie jeszcze objawy mogą wskazywać na nowotwór układu krwiotwórczego (białaczka objawy):

– stany podgorączkowe i nasilające nocne poty
– bóle mięśni i stawów
– skaza krwotoczna (pojawiające się siniaki nawet przy lekkich uderzeniach, małe czerwone plamki, ciężkie do zatamowania krwotoki np. z nosa)
– permanentne infekcje (które nie przemijają pomimo leczenia. Spowodowane są wpływem komórek nowotworowych na układ odpornościowy. Przez co organizm staje się bardziej podatny na wirusy, bakterie i infekcje grzybicze
– powiększenie węzłów chłonnych
– ogólne „rozbicie”
– spadek masy ciała oraz brak apetytu
– powiększenie śledziony i wątroby (bóle w ich okolicach)


Więcej na temat ostra białaczka limfoblastyczna, ale i informację jak pomagać zostając dawcą szpiku kostnego znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/pl/baza-wiedzy/podstawowe-objawy-ostrej-bialaczki-limfoblastycznej

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *