Kiedy wybrać się z dzieckiem do logopedy?

Niektóre dzieci mają problemy z powiedzeniem pewnych dźwięków lub słów. Może to być frustrujące, ponieważ inni mogą mieć problemy ze zrozumieniem.

Dobrą wiadomością jest to, że dzieci, które mają problem z powiedzeniem pewnych dźwięków lub zrozumieniem innych, mogą udać się do specjalnego rodzaju terapeuty – logopedy (zwanego również patologami mowy ).

Z czym pomagają terapeuci mowy?

Logopedzi pomagają ludziom w każdym wieku z różnymi zaburzeniami mowy i języka. Tutaj jest kilka z nich:

 • artykulacja:  gdy dziecko ma problemy z mówieniem pewnych dźwięków lub mówieniem słów poprawnie.
 • fluencja: Jeśli dziecko powtarza pewne dźwięki i ma problem z wypowiedzeniem pełnego słowa, może ono mieć zaburzenie płynności. Jąkanie to zaburzenie płynności.
 • rezonans lub zaburzenia głosu: dziecko może mieć zaburzenia głosu, jeśli ludzie mają problem z jego zrozumieniem. Dzieci mogą zacząć zdanie głośno i wyraźnie, ale na końcu jest cicho i mamrocze. Czasami te dzieci brzmią jakby były przeziębione lub jakby rozmawiały przez swoje nosy.
 • zaburzenia językowe: dziecko, które ma problemy ze zrozumieniem ludzi lub ma problemy ze składaniem słów w celu wyrażenia myśli, może mieć zaburzenia językowe.

Kto potrzebuje terapii mowy?

Wiele dzieci widzi terapeutów mowy. To świetny sposób, aby nauczyć się mówić wyraźniej. Czasami dziecko ma schorzenie, które utrudnia mówienie. Tutaj jest kilka z nich:

 • upośledzenie słuchu
 • słabe mięśnie wokół ust
 • rozszczep wargi lub podniebienia
 • wokalne guzki / chrypka
 • autyzm
 • zaburzenie oddychania
 • zaburzenie połykania

Pierwsza wizyta u logopedy – jak to jest?

Dziecko odwiedzające logopedę po raz pierwszy podejmie test ustny.  Ten test jest sposobem na stwierdzenie, jakie rodzaje problemów z mową ma dziecko. Dzieciak zostanie poproszony o powiedzenie pewnych dźwięków i słów. Mogą one być rejestrowane, a terapeuta może napisać pewne rzeczy podczas testu. Test pomoże terapeucie określić potrzeby dziecka i zdecydować, jakie zabiegi są potrzebne.

„Leczeniem” problemów z mową jest praktyka. Jeśli dziecko ma problemy z artykulacją lub płynnością, terapeuta poświęci czas na pokazanie mu, jak wykonać odpowiednie dźwięki. Terapeuta zademonstruje dźwięki i poprosi dziecko, aby spróbowało je powtórzyć. Oznacza to by powtarzało w taki sposób, w jaki terapeuta porusza ustami, ustami i językiem, aby uzyskać odpowiedni dźwięk.

Lustra mogą być pomocne tutaj. Terapeuta może poprosić dziecko, by wydało te dźwięki, patrząc w lustro. Niektórzy terapeuci korzystają z gier, aby uczynić tę praktykę bardziej zabawną.

Terapeuta pomoże również w gramatyce – jak prawidłowo ułożyć słowa, by formułować jasne zdania i przemyślenia. Jeśli dziecko na trudności ze zrozumieniem tego, co słyszy, możesz grać w gry, które działają na te umiejętności.

Jak długo potrwa leczenie?

Niektóre zabiegi są krótkie, a inne dłuższe. To zależy od problemu, nad którym dziecko pracuje. Terapie moga odbywać się raz w tygodniu lub kilka razy w tygodniu. Leczenie może potrwać kilka tygodni, kilka miesięcy lub kilka lat, w zależności od wagi występującego problemu.

Jeśli twoje dziecko ma problem z mówieniem, najlepszą radą jest praktyka. Znajdź czas na pracę nad umiejętnościami, które pokazał terapeuta. Sprawienie, by dziecko nie zanudziło się podczas tego typu ćwiczeń, to nie lada wyzwanie. Sprostała mu Alicja Sztandera, która w swojej przeuroczej bajeczce ,,Kukułeczka kuka” łączy przyjemne z pożytecznym.

Poznaj książeczkę Alicji Sztandery „Kukułeczka kuka”

http://www.psychoskok.pl/produkt/kukuleczka-kuka/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *