Charakterystyka i specjalizacje w stomatologii

W przypadku problemów z zębami czy szczękami pierwszą myślą jest konsultacja z dentystą. Jednak leczenie i profilaktyka jamy ustnej to szeroka dziedzina opieki medycznej.

Wysokie zapotrzebowanie na różne typy leczenia, a obecnie, coraz częściej również na zabiegi mające na celu poprawę wizualną stanu uzębienia doprowadziły do wykształcenia różnych specjalizacji lekarskich. Efektem tego jest rozpowszechnienie działalności, obok dentystów, także ortodontów czy np. chirurgów szczękowych. Czym zajmują się przedstawiciele poszczególnych profesji? Czy jest jakaś różnica między dentystą a stomatologiem?

 

Kto naprawdę leczy zęby?

Pierwsze odczucie, by w razie bólu związanego z uzębieniem udać się do gabinetu stomatologicznego jest jak najbardziej trafne. Co prawda możliwe, że dolegliwość nie okaże się mieścić w zakresie działalności dentysty, ale w tym wypadku na pewno udzieli on rady i skieruje do lekarza innej specjalizacji. Stomatolodzy zajmują się funkcjonowaniem zębów, przyzębia, ale także np. błony śluzowej, języka oraz innych tkanek jamy ustnej. Oznacza to, że ich kompetencje nie ograniczają się do leczenia próchnicy, ale są też specjalistami odpowiednimi np. w przypadku zapalenie śluzówek. Miało to znaczenie w przypadku rozróżnienia na dentystów i stomatologów. Ci pierwsi zajmowali się tylko profilaktyką i zdrowiem zębów, natomiast kompetencje drugich obejmowały wszystkie wyżej wymienione. Uległo to zmianie na skutek implementacji prawa unijnego, doprowadzając do ujednolicenia tych dwóch profesji – obecnie pojęcia są stosowane synonimicznie. Poszerza się natomiast oferta gabinetów stomatologicznych, przede wszystkim o zabiegi wpływające wizualnie na stan uzębienia np. wybielanie. Należy jednak zaznaczyć, że nie każdy problem związany z zębami jest właściwy dla leczenia dentystycznego.

 

Korekcja zębów, zabiegi operacyjne, implantologia

Coraz powszechniejsze staje się obecnie także leczenie ortodontyczne. Ta dziedzina stomatologii zajmuje się leczeniem wad zgryzu i korygowaniem ustawienia uzębienia, głównie poprzez stosowanie aparatów korekcyjnych. Bywa jednak tak, że konieczne jest usunięcie konkretnego zęba, lub wręcz przeciwnie – wstawienie implanta zębowego, zastępującego brak elementu uzębienia spowodowany np. wypadkiem, zniszczeniem czy wycięciem go. W tym przypadku właściwym lekarzem jest chirurg szczękowy, zajmujący się właśnie ekstrakcjami i implantologią.

Artykuł powstał przy współpracy z gabinetem PrimaDent – stomatolog Poznań

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *