Książki o kobietach w islamie

Większość uważa, że kobiety islamu żyją w jakiejś opresyjnej dyktaturze rządzonej przez swoich mężów i ojców. Że kobiety są zmuszane do małżeństwa i są poważnie uciskane przez zakrywanie głowy hidżabem. Niektóre z podstaw tych idei są prawdziwe.

Karolina Kozioł naoczny świadek tamtejszej rzeczywistości. W stolicy kraju spotkała się z kobietami, które opowiadają jej o swoim życiu. Życiu tak różnym od tego w Europie, że czasem trudno w to uwierzyć. Niełatwo pojąć, że w XXI istnieją miejsca, w których kobiety traktuje się jak ludzi drugiej kategorii. Mężczyzna to jeden człowiek, kobieta – pół człowieka. 

Rolą muzułmańskiej kobiety jest wychowywanie dzieci i bycie dobrą żoną. Kobiety są zachęcane do wykonywania wszystkich tych obowiązków z oddaniem i entuzjazmem. Kobieta jest postrzegana jako indywidualna odpowiedzialność za planowanie wydarzeń rodzinnych, wychowywanie dzieci, sprzątanie domu, przygotowywanie posiłków i reprezentowanie rodziny w otoczeniu społecznym.

Być kobietą w Iranie – jak jest naprawdę

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/byc-kobieta-iranie-naprawde/

Tradycyjne prawo islamskie zezwala na małżeństwa dzieci. Dziewczynka może zostać zmuszona do ślubu i w wielu konserwatywnych miastach taki proceder jest na porządku dziennym. Zgodnie z prawem kobieta może poślubić jednego mężczyznę, mężczyzna z kolei ma prawo poślubić cztery żony. Mężowie są uprawnieni do zawieszenia wszystkich należności alimentacyjnych. Często kobieta nie może opuszczać domu bez zgody męża, a gdy jest nieposłuszna, jej małżonek może powołać asystenta policji i zmusić ją do powrotu. Mężowie ograniczają również kontakt kobiety z jej rodziną.

Społeczność muzułmańska posuwa się naprzód z wieloma nowoczesnymi poglądami. Rola kobiety nie jest już tylko bycie matką i żoną. Islam pozwala kobietom, w ramach swojej kultury, korzystać z prawa do głosowania, angażować się w politykę, mieć pracę, a nawet prowadzić własny biznes.

Kiedy w 1963 roku otworzono pierwszą irańską uczelnię wyższą – Uniwersytet Teheran, aplikacje były otwarte dla obu płci. W tym samym roku kobietom przyznano prawo głosu w parlamencie, a prawo rodzinne zapewniało kobiecie możliwość wydania petycji rozwodowej. Wiek, w którym dziewczynki legalnie mogły wziąć ślub, został podwyższony z 13 lat do 18.

Kolejnym nieporozumieniem jest rola edukacji. Wiele osób uważa, że kobiety muzułmańskie nie mogą otrzymywać wykształcenia. Słyszy się, że społeczność muzułmańska zachęca kobietę w islamie do tego, by była osobą wykształconą, a świat islamu chce, by były one doskonałe w swoich dziedzinach zainteresowania i wiedzy. Ważną rolą kobiet w islamie jest kształcenie się. Zarówno na poziomie akademickim, jak i w obrębie ich kultury.

W dzisiejszych czasach ponad 70 procent irańskich studentów nauki i inżynierii to kobiety! Co więcej, większość z nich już w czasie studiów podejmuje pracę, a nawet zachęcane są do tego, by założyć swoje firmy. Mitem jest to, że kobiety w Iranie nie mają prawa głosu, że zabrania się im prowadzić samochód, że za złamanie jakiegokolwiek zakazu są oblewane kwasem.

Uważa się, ze państwo jest zobowiązane zapewnić kobietom najwyższy poziom wykształcenia i postrzegać kobiety jako wartościowych obywateli państwa. Rola kobiet w islamie jest postrzegana jako ważna i honorowa. Ważne jest, aby rola kobiet w islamie polegała nie tylko na przekraczaniu barier i osiągnięciu wielkości, ale także na przełamywaniu stereotypów, które powstawały przez setki lat. Ale jaka w tym prawda?

Przepisy islamskiego dotyczące kobiet były strzeżone przez stulecia, dlatego że zapisane zostały w Koranie, uważanym przez muzułmanów za najważniejszą księgę. W związku z tym wpływ europejski, który dominował w XIX i XX wieku, zarówno polityczny, jak i kulturowy, nie doprowadził do zmiany prawa w zakresie rodziny i dziedziczenia, pomimo tego, że niektóre prawa podległy westernizacji.

Aby zrozumieć obecną sytuację w Islamskiej Republice Iranu, trzeba poznać historię kraju. Z tego powodu, a także chęci spełniania marzeń, zrodził się pomysł napisania reportażu o życiu kobiet na Bliskim Wschodzie. Jego autorka to osoba kochająca życie, chcąca garściami czerpać z niego to, co najlepsze.

Poszukiwacz marzeń. Z kamerą wśród kobiet Iranu

http://www.psychoskok.pl/produkt/poszukiwacz-marzen-kamera-wsrod-kobiet-iranu/

Kobiety w Iranie marzą o tym, by być na równi z mężczyznami. Są wytrwałe, silne, pracowite i dzielne. Miały dużo trudniejszą drogę niż większość z nas.

 

Polecamy również inne książki o kobietach i dla kobiet ze strony – http://tylkorelaks.pl/71-ksiazki-dla-kobiet oraz na stronie oraz na stronie http://www.psychoskok.pl/tag-produktu/ksiazki-o-kobietach/.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *