Jak pomalować ściany i sufit bez smug?

Odpowiednio pomalowane ściany z pewnością będą cieszyć oko na długie lata. Jednakże nie zawsze czynność malowania ścian daje spodziewany efekt, zwłaszcza jeżeli wykonywana jest samodzielnie. Największą zmorą bardzo często są smugi na ścianach, które w wielu przypadkach pomimo starań pojawiają się podczas malowania. Jednakże jest kilka rozwiązań, które pozwalają na pomalowanie ścian bez obaw, iż smugi powstaną i będą widoczne.

Przygotowanie ściany

Jedną z ważniejszych kwestii jak unikać smug, jest przede wszystkim odpowiednie przygotowanie podłoża pod malowanie. Wiele firm reklamuje swoje farby jako produkty bardzo wytrzymałe, które można nanosić na już istniejące powłoki farby bez konieczności ich wcześniejszego przygotowywania. Jednakże po takim malowaniu, wykonanym na szybko często zdarza się, iż smugi pozostają, dlatego to właśnie w odpowiednie przygotowanie ściany dobrze jest włożyć sporo starań. Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy uzupełnić ewentualne ubytki w powierzchni ścian. Wykorzystuje się do tego różnego rodzaju masy szpachlowe, zarówno gipsowe jak też z innych materiałów. Powierzchnia ubytków powinna być sucha i odpowiednio gładka, dlatego też konieczne jest jej przetarcie po wyschnięciu papierem ściernym, aby uzyskać odpowiednio gładką powierzchnię. Ściany, które nie wymagają uzupełniania ubytków także korzystnie jest potraktować papierem ściernym. Pozwoli to na wyrównanie mikrouszkodzeń i zapewni znacznie większą gładkość. Dość istotną kwestią jest także zagruntowanie ścian, dzięki czemu warstwa nakładanej farby będzie się lepiej trzymać.

Odpowiednie narzędzia to podstawa

Po przygotowaniu ścian można przystępować do malowania, jednakże warto przygotować odpowiednie narzędzia. Podstawowym, szczególnie przy malowaniu dużych powierzchniowo ścian powinien być wałek malarski. Oczywiście może być wykorzystywany do malowania również mniejszych powierzchni, należy jednak wybrać jego odpowiednią wielkość. Ponadto parametrem, który przy wyborze wałka jest istotny jest także długość włosia. Gładkie ściany najlepiej malować wałkiem o krótkim włosiu który gwarantuje bezproblemowe rozprowadzenie warstwy farby. Im bardziej chropowata powierzchnia, tym dłuższe powinno być włosie wałka. Gdy już określono rodzaj włosia należy jeszcze dobrać wałek według materiału, z jakiego są wykonane. Każdy rodzaj farby ma bowiem inne właściwości, i w związku z tym inny rodzaj materiału na wałku zapewnia najlepsze rozprowadzanie.

Odpowiednia farba i jej gęstość

Farba, którą ma być malowana ściana powinna być odpowiednio gęsta. W sytuacji, gdy jest zbyt gęsta, powoduje to powstanie smug nawet jeżeli zostanie wybrany odpowiedni sprzęt do malowania i odpowiednio przygotuje się powierzchnię ścian. Zazwyczaj każdy rodzaj farby bez problemu można rozcieńczyć, stosując odpowiednie wskazane przez producenta środki. Dobrze jest także wykonać próbę na niewielkim kawałku ściany, najlepiej w mało widocznym miejscu. To pozwoli sprawdzić, czy efekt końcowy będzie zadowalający i bez smug.

Więcej praktycznych porad dotyczących urządzania mieszkań znajdziesz tutaj: https://visoodesign.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *