Jaki wybrać pierwszy rowerek dla dziecka? Co musisz wiedzieć przed zakupem?

Zakup rowerka dla malucha to zawsze wielkie wydarzenie dla rodziców. Przede wszystkim szukają bezpiecznego i przyjaznego maluchowi sprzętu. Duży wybór nie ułatwia podjęcia szybkiej decyzji, dlatego trzeba mieć na uwadze kilka czynników. Na co więc zwrócić uwagę, kupując rowerek?

Kiedy maluch może wsiąść na rower i jaki rowerek wybrać?

Kupno roweru to jedno, a zdecydowanie, jaki wiek jest odpowiedni na naukę jazdy to drugie. Nie ma tu jednoznacznego rozwiązania. Wszystko zależy od tempa rozwoju psychomotorycznego malucha. Jeśli twoja pociecha jest bardzo aktywna, dużo biega i sprawnie się porusza, to właśnie nadszedł czas na pierwszy rower.

Na początku opcje masz dwie. Wybór rowerka na dwóch kółkach właściwych i dwóch doczepianych lub nowoczesny rowerek biegowy. Wielu rodziców wybiera drugie rozwiązanie i po jakimś czasie utwierdza się w swoim wyborze. Rowerek z kółeczkami bocznymi jest bardzo bezpieczny i wygodny, ale nie spełnia wszystkich oczekiwań. Dziecko w mniejszym stopniu niż na rowerku biegowym będzie aktywne ruchowo. Rowerek z bocznymi kółkami nie jest też dobrym rozwiązaniem dla trzylatka czy czterolatka. Taki sprzęt wymaga większej koordynacji ruchowej. Balansowanie ciałem i nadawanie kierownicą kierunku jazdy może być dla maluszka za trudne. Najlepiej wybrać na początek rowerek biegowy dla 3 latka.

Rowerek biegowy – jazda na zdrowie!

Dobrze, że są takie rowerki dla dzieci, które oprócz ciekawego designu i bezpieczeństwa gwarantują solidną lekcję wf-u. Jeśli zdecydujesz się na zakup takiego sprzętu dla swojej pociechy, to bardzo dobrze, ale przemyśl zakupy.

Przede wszystkim zwróć uwagę na jakość wykonania i materiał. Sporo osób ulega czarowi drewnianych rowerków, bo mają ciekawy wygląd i są lżejsze. Czy mają jakąś wadę? Jedną – łatwiej je obić, uszkodzić. Jeśli ma to być rowerek dla trzylatka, to lepiej wybierz właśnie taki sprzęt. Lekkość to priorytetowa sprawa. Dla starszego dziecka możesz wybrać rowerek wykonany z metalu. Wcale nie musi być to jednak sprzęt bardzo ciężki.

Druga bardzo ważna kwestia to wysokość rowerka. Dziecko musi swobodnie dotykać stopami podłoża, bo w innym przypadku jazda będzie męcząca i niebezpieczna. Wiele modeli rowerków ma dość sporą regulację siodełka i to powinno wystarczyć na jakiś czas. Wiadomo jednak, że dziecko szybko rośnie i trzeba pomyśleć o zmianie sprzętu na większy.

Pamiętaj też o tym, aby kupić rowerek z hamulcami umieszczanymi na kierownicy. Lekkie koła pompowane sprawdzą się u trzylatka a cięższe pompowane u starszaków. Oczywiście miej na uwadze także to, aby wybrać rowerek kolorowy, który przyciągnie uwagę młodego amatora jazdy. Wszelkie atrakcyjne dodatki. Takie jak kolorowy dzwonek czy inne ozdoby są również mile widziane.

Kupując rowerek biegowy, pomagasz dziecku szybciej opanować technikę jazdy. Maluch może się wybiegać do woli i ma satysfakcje, że umie jeździć samodzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *