Książka tradycyjna czy audiobook?

Spór między zwolennikami książek tradycyjnych, a audiobooków trwa od dawna. Możliwość dotyku papierowych stronic jest dla niektórych priorytetem. Inni zaś cenią sobie wygodę i dostępność. Która ze stron ma rację i jak najlepiej poznawać nowe książki?

Książki papierowe – medium doświadczeń

Wielu z nas najczęściej wybiera książki tradycyjne. Nic dziwnego. W końcu towarzyszą nam one od wieków. To na nich uczyliśmy się czytać i poznawaliśmy przygody naszych ulubionych bohaterów z dzieciństwa. Z tego powodu możemy do nich odczuwać silny sentyment, kiedy stajemy się dorośli i sięgamy po lekturę.

Ponadto tradycyjne książki pozwalają nam doświadczać opowiadanej treści na wiele sposobów. Ich zapach, faktura oraz ciężar dostarczają niepowtarzalnych przeżyć, które możemy na nowo powtarzać. Możliwość dotyku papierowych stron jest dla niektórych konieczna, aby wczuć się w opowieść i przyswoić sobie treść. Jednocześnie pięknie oprawione książki to prawdziwa dekoracja w domu. Z kolei własna biblioteczka to symbol inteligencji oraz wysokiej kultury.

Nie możemy jednak pominąć wad książki papierowej. To, co jest jej zaletą, może niekiedy stanowić przeszkodę. Dzieje się tak najczęściej w przypadku wyprowadzki. Pokaźny zbiór pozycji jest trudny w transporcie i wiąże się z dodatkowym wysiłkiem. Wiele osób decyduje się wtedy na sprzedaż lub podarowanie części kolekcji, aby zabrać ze sobą mniejszy ciężar.

Audiobooki – książki do słuchania

Audiobooki nie są nowością na rynku. Z każdym rokiem zdobywają one wielu nowych fanów, jak i przeciwników. Wszystko z powodu ich przystępnej formy, która dla niektórych jest zbyt wygodna. Wystarczy telefon lub inny odtwarzacz, aby słuchać dowolnej książki.

Z audiobooków możemy korzystać w dowolnym momencie. Najczęściej sięgamy po nie w trakcie prowadzenia samochodu czy uprawiania sportu. Tym sposobem wykonujemy dwie czynności jednocześnie. W efekcie mamy możliwość zapoznania się z wieloma tytułami w tak zwanym międzyczasie.

Dla wielu jest to przepis na oszczędność czasu oraz produktywność. Z kolei inni uważają, audiobooki za drogę na skróty albo wręcz lenistwo. Wskazują przy tym na mniejszą uwagę i zaangażowanie umysłowe. Jak jednak sprawdzili, naukowcy z Uniwersytetu w Berkeley, nasze mózgi są tak samo stymulowane w czasie słuchania audiobooków, co czytania książek.

Czy zatem przesłuchana książka liczy się tak samo, jak ta przeczytana? Tak, jeśli faktycznie jej wysłuchaliśmy. Nie ulega jednak wątpliwości, że powinniśmy wybierać formę czytania w zależności od indywidualnych preferencji. Księgarnia internetowa daje nam możliwość zakupu zarówno audiobooka, jak i tradycyjnej książki w atrakcyjnej cenie. Warto wypróbować, obie te metody, aby móc je porównać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *