Czy warto korzystać z oleju kokosowego?

Olej kokosowy jest tłuszczem roślinnym, który pozyskuje się w procesie tłoczenia miąższu orzechów. Tłoczenie odbywa się na zimno lub na ciepło. Zdrowszą wersją jest olej nieratyfikowany, czyli tłoczony na zimno.  Jeszcze kilka lat temu taki olej niesłusznie mylono z tłuszczem pozyskiwanym z owoców palm.

Skład i właściwości oleju kokosowego

Kokos posiada wiele pozytywnych właściwości, które z powodzeniem wykorzystuje się w przemyśle spożywczym i kosmetycznym. W oleju kokosowym znajduje się kwas foliowy, nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe m.in. kwas mirystynowy, palmitynowy, kaprylowy, karynowy, stearynowy, oleinowy oraz linoleinowy. Orzechy kokosowe dostarczają również wielu wartościowych witamin i pierwiastków tj. E, C, B2, B6, potas, magnez, wapń, żelazo, sód oraz cynk. Zdaniem dietetyków olej kokosowy ma niski współczynnik tycia, który jest wskazany dla osób z nadwagą i problemami gastrycznymi. Jest to związane z procesem wytwarzania energii potrzebnej do spalenia kalorii zawartych w tym oleju roślinnym. Tłuszcz pozyskiwany metodą nieratyfikowaną należy przechowywać w temperaturze pokojowej nie dłużej niż 12 miesięcy od rozpieczętowania opakowania.

Wyciąg z oleju kokosowego w pielęgnacji ciała

Branża kosmetyczna ceni sobie olej kokosowy za zawarte w nim substancje odżywiające skórę, włosy i ciało. Tłuszcz z kokosa posiada właściwości umożliwiające przenikanie w głąb skóry. Dzięki temu skóra może być doskonale nawilżona, gładka i jędrna. Olej kokosowy znakomicie sprawdza się w zabiegach dla skóry wrażliwej i suchej. Posiada właściwości silnie natłuszczające, które pozwalają na utrzymanie nawilżenia skóry w normie i uniknięcie odparowania wody. Wyciąg z oleju można znaleźć w kremach i maściach przeznaczonych dla skóry z tendencją do atopowego zapalenia, łuszczycy i egzemy. Wiąże się to z kwasem laurynowym, który posiada właściwości antywirusowe i antybakteryjne. Olej kokosowy chroni przed promieniowaniem słonecznym, a antyoksydanty znajdujące się w oleju pomagają powstrzymać procesy starzenia. Salony kosmetyczne wykorzystują oleje kokosowe do zabiegów oczyszczania skóry. Substancje odżywcze z kokosa doskonale sprawdzają się w pielęgnacji włosów. Największy wpływ na wzmocnienie włosów wykazuje kwas laurynowy, który potrafi wniknąć w głąb struktury włosa. Olej kokosowy ma zbawienny wpływ na problemy z rozdwajaniem końcówek i wypadaniem włosów. W dzisiejszych czasach ciężko znaleźć profesjonalny salon fryzjerski, który nie posiadałby w swojej ofercie masek do włosów na bazie oleju z kokosa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *