Przyczyny nietrzymania moczu i stolca

Problemy z nietrzymaniem moczu i stolca (tzw. inkontynencją) dotykają w naszym kraju aż 3,5 mln osób. Czyli prawie co dziesiątego Polaka! Kontrolowanie opróżniania pęcherza i jelit to z fizjologicznego punktu widzenia dosyć złożony proces wymagający koordynacji prawidłowo działających mięśni dna miednicy oraz zwieraczy, a także układu nerwowego. Istnieje więc wiele możliwych przyczyn występowania ewentualnych zaburzeń tego procesu.

 

Niekiedy zdarza się, że nietrzymanie moczu i stolca wynika z wrodzonych nieprawidłowości w budowie pewnych struktur mięśniowo-nerwowych lub rdzenia kręgowego. Znacznie częściej problem ten pojawia się dopiero w późniejszej części życia jako schorzenie nabyte, związane m.in. z osłabieniem mięśni czy przewodnictwa nerwowego. Osłabienie to jednak nie bierze się znikąd.

 

Ciąża i poród

Jednym z powszechnych powodów jego wystąpienia jest poród siłami natury, a czasem również poprzedzająca go ciąża. Wysiłek porodowy może uszkodzić krocze i mięśnie miednicy lub odbytu, co skutkuje problemami pojawiającymi się już w ciągu kilku tygodni. – Możliwe jest jednak także uszkodzenie nerwu sromowego bądź krzyżowego, odpowiedzialne za nietrzymanie stolca objawiające się u kobiet nawet wiele lat po porodzie – mówi specjalista z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej EURO-KLINIKA.

 

Urazy

Uszkodzenia mięśni i nerwów kontrolujących wizyty w toalecie mogą też być wywołane nadmiernym wysiłkiem, urazami i zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, a także pojawiać się wskutek operacji usunięcia macicy albo prostaty, jak również w postaci powikłań po zabiegach chirurgicznych w obrębie odbytu (np. operacje żylaków czy przetok okołoodbytniczych).

 

Zaburzenia w przewodnictwie nerwowym

Do istotnych przyczyn nietrzymania moczu i stolca należą też rozmaite formy niedowładu, związane chociażby z wystąpieniem udaru, urazów w obrębie rdzenia kręgowego czy przepukliny oponowo-rdzeniowej oraz chorobami układowymi, jak porażenie mózgowe i inne schorzenia neurologiczne, stwardnienie rozsiane albo cukrzyca. Uszkodzenie nerwów w przypadku tej ostatniej powoduje niekiedy przewlekłą biegunkę, która potęguje problemy z nietrzymaniem stolca.

 

Nagromadzenie drobniejszych czynników

Częste biegunki i zaparcia – związane z niewłaściwą dietą czy przyjmowaniem pewnych leków, a także zapalnymi chorobami jelit (np. Leśniowskiego-Crohna) albo zespołem jelita drażliwego – to zresztą kolejny możliwy powód występowania zaburzeń w oddawaniu moczu i stolca. Wśród czynników im sprzyjających wymienia się też nadwagę, zaburzenia ukrwienia wywołane paleniem papierosów, zaburzenia hormonalne czy nawet uporczywy kaszel, a także złe nawyki w zakresie wypróżniania się, takie jak udawanie się do WC rzadziej lub częściej, niż mamy taką potrzebę, oraz popieranie brzuchem albo zaciskanie ud i pośladków podczas wizyty w toalecie.

 

Inne

Na koniec warto wspomnieć też o przyczynach związanych z psychiką (odpowiedzialnych zwłaszcza za nocne moczenie się u dzieci) oraz tych nieco rzadszych, takich jak wypadanie macicy lub odbytnicy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a także przebyta radioterapia w obrębie miednicy, jako że uszkodzenia popromienne mogą wywołać wrażenie potrzeby oddania stolca, mimo że nie nagromadziła się jeszcze wystarczająca jego ilość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *