Anoreksja – jak z nią walczyć?

Anoreksja – jak z nią walczyć?
5 (100%) 1 vote

Anoreksja to poważna choroba zaliczana do zaburzeń odżywiania, która może prowadzić nawet do śmieci. Czym dokładnie jest anoreksja? Jakie są jej główne objawy? W jaki sposób można z nią walczyć?Anoreksja – co to jest?

Anoreksja, której nazwa pochodzi z języka greckiego od słów „brak” i „apetyt”, jest zaburzeniem odżywiania polegającym na utracie ciężaru przez osobę chorą i na podtrzymywaniu tego właśnie stanu.

W anoreksji, czyli jadłowstręcie psychicznym, dochodzi znacznego zaburzenia obrazu własnego ciała. Prowadzi to do restrykcyjnego przestrzeganie częstotliwości i ilości przyjmowanego pokarmu, co osobom z chorobom daje poczucie kontroli.

Jak można rozpoznać anoreksję?

Najbardziej widocznym symptomem anoreksji jest nadmierne wychudzenie ciała, które może być również maskowane zbyt obszernymi ubraniami.

Osoba z anoreksją również przesadnie interesuje się jedzeniem – mówi o nim dużo, czyta, ogląda programy poświęcone odżywianiu się. Może również pojawić się obsesja na punkcie sportu. U kobiet może także dojść do zatrzymania miesiączki.

Nieleczona anoreksja ma poważne konsekwencje. Może prowadzić do niedoborów witamin i minerałów, anemii, hipoglikemii, zaburzenia pracy nerek. U osób dojrzewających dochodzi wtedy do zahamowania wzrostu i rozwoju płciowego. Niedożywienie negatywnie odbija się również na poziomie odporności.

Jak leczy się anoreksję?

Leczenie anoreksji jest możliwe, ale należy pamiętać o tym, że od momentu postawienia diagnozy do poprawy stanu osoby chorej może minąć kilka lat. Nie w każdym przypadku dochodzi też do całkowitego zatrzymania choroby.

Ważne jest przede wszystkim wsparcie w strefie psychicznej, dlatego osobom, u których podejrzewa się anoreksję, zaleca się kontakt z ekspertem, na przykład z Centrum Dobrej Terapii z Krakowa.

W skrajnych przypadkach, gdy doszło do znacznego wycieńczenia organizmu osoby chorej na anoreksję, stosuje się również leczenie w zakładach zamkniętych, które obejmuje także intensywne karmienie – może ono odbywać się także sztucznie.

Do skorzystania ze swojej oferty w ramach pomocy psychoterapeutycznej zaprasza Centrum Dobrej Terapii. Więcej informacji można znaleźć na stronie.

 

Udostępnij artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *