Jak szybko zasnąć?

Sen jest bardzo ważny, to wie każdy z nas, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak deficyt snu może zaburzać funkcjonowanie organizmu. Brak snu to koszmar na jawie, na którego efekty nie trzeba czekać zbyt długo.

Organizm musi wypocząć, nasz mózg musi wypocząć, a gdy odpoczynek w postaci snu nie nadchodzi zaczyna się problem, z którym trzeba szybko sobie poradzić. Po ciężkiej nocy nie będziemy efektywni w pracy, brak koncentracji odbije się na naszych obowiązkach zawodowych i domowych. Organizm zbuntuje się szybciej niż możemy sobie to wyobrazić. Nie warto czekać na to, że problem sam się rozwiąże mimo, że tak właśnie czasami się dzieje.

Brak snu bywa efektem stresującego okresu w naszym życiu. To nadmiar obowiązków i problemy najróżniejszej maści powodują, że w nocy zamiast wydajnego snu mamy gonitwę myśli. Bezsenność może wynikać także z występowania chorób i konieczności zmagania się z nimi oraz przyjmowania najróżniejszych leków. Poradzić sobie z tym problemem nie jest łatwo, ale jest to możliwe. Konieczna jest oczywiście wizyta u lekarza, który zaleci odpowiednie leki. Można pokusić się również o sprawdzenie innych, dostępnych metod. (Twój problem trwa już jakiś czas? Umów się na wizytę do lekarza – koniecznie www.ekliniki.pl).

Odpowiedni nastrój przed zasypianiem.

Pokój należy dobrze wywietrzyć, można zastosować świece o zapachu lawendy lub inne olejki eteryczne o właściwościach odprężających. Olejki można zastosować już w trakcie kąpieli (jaśminowy, pomarańczowy, melisowy). Po wprowadzeniu się w przyjemny nastrój należy przejść do kolejnego etapu odprężania na przykład poprzez muzykę relaksującą. Wyciszenie umysłu można uzyskać czytając książki, ale tylko te, które nie będą podbijały naszego napięcia (kryminały nie wchodzą w grę).

A jeśli powyższe metody nie przynoszą żadnych efektów postaw na maksymalne zmęczenie fizyczne. Koniecznie zapisz się na zajęcia fitness, bądź wyjdź na godzinę na rower lub biegi. Im mocniej się zmęczysz tym większa szansa na zdrowy sen.

Pamiętaj!

Nie przejadaj się przed snem. Nie sięgaj po alkohol i ciężkostrawne jedzenie.

Nie oglądaj programów, które mogą wywołać stres.

Nie rozmawiaj o problemach wieczorową porą.

Nie wykonuj prac porządkowych ani zaległej pracy umysłowej tuż przed zaśnięciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *