Terapia uzależnień – terapia współczesnego świata

Terapia uzależnień – terapia współczesnego świata
5 (100%) 2 votes
Terapia uzależnień w dzisiejszym świecie zyskuje na znaczeniu. Pomimo dostępu do wielu źródeł komunikacji, a także nowinek technicznych świat możliwości staje się również i niestety światem samotności, w którym łatwo się zagubić, łatwo zapomnieć o prawdziwym „ja“ i o tym co tak naprawdę daje poczucie szczęścia. To zagubienie prowadzi do obniżenia nastroju, depresji i często do uzależnień. Najczęściej jest to uzależnienie od alkoholu oraz narkomania, ale również uzależnienie od leków, hazardu, zakupów, pracy, czy Internetu. Wszystkie uzależnienia łączy jedno – chęć zapomnienia o codzienności, stresie, problemach, chęć poczucia pewności siebie. Terapia uzależnień pozwala nauczyć się codziennego funkcjonowania bez wspomagania się używkami. 

Na czym polega leczenie czego się spodziewać

Terapia uzależnień zawsze musi rozpocząć się od chęci chorego. To on musi zdać sobie sprawę, że potrzebuje pomocy , wyrazić zgodę na terapię, nazwać swój problem i pozwolić sobie pomóc. Samoświadomość pacjenta to pierwszy kok do wyleczenia się z nałogu. Terapia uzależnień to długi i złożony psychologicznie proces. Składa się z detoksykacji organizmu, terapii zarówno indywidualnej i grupowej, a także opieki lekarskiej i psychologicznej. Terapia może odbywać się w ośrodku zamkniętym lub dziennym, a nowoczesne ośrodki( tutaj link do OLCHY?) oferują leczenie w komfortowych warunkach z możliwością odwiedzin rodziny przez cały czas trwania terapii.

Terapia uzależnień – ja i otoczenie

Bardzo często terapia uzależnień powinna dotyczyć nie tylko samego uzależnionego, ale również jego najbliższe otoczenie, zwłaszcza rodzinę. Rodzina, przebywając w towarzystwie chorego, nieświadomie staje się współuzależniona i potrzebuje specjalistycznego wsparcia. W ramach terapii uzależnień odbywają się spotkania z najbliższymi rozmowy z psychologiem, stosuje się pracę z emocjami, relacjami, naukę asertywności i naukę postępowania w przypadku nawrotów choroby. Terapia uzależnień to terapia kompleksowa, często niełatwa, długa, pełna błędów, które trzeba naprawić i kroków, które trzeba podjąć kolejny i kolejny raz.

 

Terapia uzależnień
Terapia uzależnień

 

Weź życie w swoje ręce

Bez względu na to jak ciężka może okazać się terapia uzależnień, warto działać. Specjalistyczne ośrodki są otwarte na pomoc osobom uzależnionym w powrocie do szczęśliwego, spełnionego życia. Terapeuci dobierają zindywidualizowaną metodykę postępowania, szczegółowo analizując sytuację każdego człowieka. Celem terapii uzależnień poza abstynencją, jest zrozumienie samego siebie, swoich motywów emocjonalnych i zachowań, co pozwala na uniknięcie sytuacji, w której chory chciałby powrócić do nałogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *