Maść na blizny − co pomoże?

Blizny mogą przysporzyć wielu zmartwień. Gojąca się skóra nigdy nie będzie już taka jak przedtem.
W miejsce przecięcia lub przetarcia skóry powstaje nowa tkanka bliznowata, która może różnić się strukturą i kolorem od reszty Twojego ciała. Możesz jednak pomóc w gojeniu się blizn, wybierając odpowiednią maść przeciw bliznom. Sprawdź, jak działa maść na blizny i dowiedz się, czy warto ją stosować.

Czym jest blizna?

Żeby zrozumieć jak działa maść na blizny, warto zdefiniować, czym tak naprawdę jest blizna. Blizna to tkanka łączna, która narasta w miejscu przerwania skóry. Nie ma ona w sobie gruczołów łojowych czy potowych. Nie rosną na niej także włosy. Co więcej, blizna nie jest elastyczna, bo w tkance nie ma elastycznych włókien kolagenowych. Czy wiesz, że blizna tak naprawdę dojrzewa aż 2 lata? To właśnie w tym czasie możesz najwięcej zdziałać i pomóc swojej skórze w dobrej regeneracji.

Ale nie każda blizna jest taka sama. W zależności od rodzaju blizny, możesz zastosować różne sposoby leczenia. Niestety, niektóre z blizn są łatwiejsze do „zatuszowania”, a z innymi będzie trudniej.

Najczęściej wyróżnia się:

  • blizny zwykłe (na początku swędzą i są sinawe, potem jaśnieją);

  • blizny przerosłe (zwykle pojawiają się, kiedy przy gojeniu się blizny doszło np. do infekcji, są przerośnięte i nieelastyczne);

  • blizny zanikowe (najczęściej po ospie czy po trądziku, przypominają malutkie kratery, często powstają na twarzy);

  • bliznowce (powstają po zakończeniu gojenia się blizny, są wypukłe, różowe i bolesne).

Co na blizny – maści, kremy, a może żele?

Niestety, blizna zazwyczaj pozostaje pamiątką na zawsze. Nie da się jej całkowicie usunąć. Jednak współczesna medycyna dwoi się i troi w innowacjach dotyczących preparatów na blizny i metod leczenia blizn. Najczęściej możemy wyróżnić 3 rodzaje metod leczenia blizn: usuwanie blizn chirurgicznie, terapię uciskową oraz maści i kremy na blizny.

Usuwaniem blizny często zajmują się lekarze od medycyny estetycznej. Wygląd blizny może poprawić np. stosowanie odpowiednich kwasów (peelingów chemicznych) czy dermabrazji lub mikrodermabrazji. Duże sukcesy w leczeniu blizn odnoszą także lasery i fototerapia. Oprócz tego możesz zdecydować się na walkę z bliznami przy użyciu skalpela. Niestety musisz liczyć się z tym, że po takim zabiegu paradoksalnie znów będziesz mieć do czynienia z blizną.

Jak działa maść na blizny?

W procesie gojenia się blizn możesz pomagać sobie również stosując krem na blizny. Takie środki dostaniesz zazwyczaj bez recepty w każdej aptece.

Są różne rodzaje maści, żeli i kremów na blizny. Bardzo popularne są żele na blizny na bazie silikonów. Te okrywają bliznę powłoką, która sprawia, że blizna jest bardziej elastyczna i lepiej się goi. Żele takie mają zazwyczaj lekką konsystencję i najlepiej stosować je niedługo po powstaniu blizny, na pewno jeszcze w okresie gojenia się blizny.

Innym rodzajem preparatów na blizny są kremy witaminowe czy sera witaminowe. Pamiętaj, że
w regeneracji komórek ważną rolę odgrywa witamina E. Z kolei witamina C może pomóc Ci rozjaśnić nieco skórę. W aptece farmaceuta może polecić Ci także krem na blizny z retinoidami (witamina A). Dzięki nim skóra szybciej się łuszczy, przez co Twoja skóra wyprodukuje nowe komórki.

Możesz też spotkać maść na blizny z wyciągiem z cebuli. Cebula to źródło witamin i minerałów. Ma też działanie antybakteryjne. Sprawia, że blizna dobrze i szybko się goi. Wszystkie maści na blizny możesz znaleźć pod linkiem: https://eapteka.pl/dermokosmetyki/problemy-skorne/blizny.

Raz powstała blizna niestety nigdy już nie zniknie w 100%. Ale zawsze możesz dołożyć starań, żeby ją rozjaśnić, w jak największym stopniu i zmniejszyć jej widoczność. Najważniejsze jest to, żeby proces gojenia blizny przebiegał prawidłowo. Pomogą Ci w tym maści i kremy na blizny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *