Niacyna: jakie ma właściwości i czy warto ją suplementować?

Niacyna bywa inaczej nazywana witaminą PP lub witaminą B3. Znana jest również jako kwas nikotynowy. Jest to jednak witamina syntetyzowana, co oznacza, że aby jej stężenie w organizmie było prawidłowe, zazwyczaj należy ją dodatkowo suplementować. Można to zrobić albo dostarczając odpowiednie ilości tej witaminy wraz z pożywieniem, albo zażywając suplement diety np. w postaci tabletek.

Niacyna: właściwości

Niacyna wywiera ogromny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Przyczynia się zarówno do prawidłowego działania samego mózgu jak i obwodowego układu nerwowego. Dodatkowo niacyna wpływa na nastrój (koi nerwy, łagodzi stany lękowe i obniża stres), pomaga również w zasypianiu. Wpływa na obniżenie poziomu zmęczenia i znużenia.

Niacyna jest także niezwykle istotna, jeśli chodzi o utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu w organizmie. Z jednej strony redukuje stężenie „złej” frakcji cholesterolu LDL, z drugiej – przyczynia się do zwiększenia poziomu dobrego cholesterolu.

Dodatkowo niacyna przyczynia się także do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego czy dobrego stanu błon śluzowych. Witamina PP bierze również udział w syntezie hormonów, takich jak tyroksyna, insulina i kortyzol. Niacyna normalizuje także wydzielanie soku żołądkowego i jego produkcję, ma również udział w syntezie krwinek czerwonych.

Niedobór i nadmiar niacyny: czym to może skutkować?

Zarówno niedobór jak i nadmiar niacyny mogą wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jeśli chodzi o niedobór witaminy PP, to najczęściej wiąże się on z pelagrą, czyli chorobą związaną z pogarszającym się stanem skóry. Staje się ona szorstka, najbardziej narażone są te fragmenty, które są bezpośrednio wystawione na działanie promieni słonecznych. Z kolei nadmiar niacyny może prowadzić do patologicznego rozszerzenia się naczyń krwionośnych, wystąpienia zaczerwienienia skóry, pojawienia się niestrawności czy wręcz jadłowstrętu. Bardzo wysokie stężenie niacyny w organizmie może nawet prowadzić do uszkodzenia wątroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *