Jak rozpocząć przygodę z bieganiem? Czyli kilka słów o wyposażeniu biegacza

Bieganie należy do jednej z popularniejszych dyscyplin sportowych. Jest to spowodowane brakiem konieczności posiadania instruktora i możliwością rozpoczęcia tego sportu w każdej chwili, bez długich przygotowań. Wystarczą wygodne buty sportowe, dresowe spodnie oraz pas biegowy, który pozwoli między innymi na łatwy dostęp do wody. Mimo że bieganie należy raczej do łatwych dyscyplin, przed rozpoczęciem trzeba zdawać sobie sprawę z kilku istotnych dla zdrowia kwestii.

Pierwsze dystanse – jak zacząć?

Przy pierwszych biegach nie należy się forsować. Nie można zniechęcać się szybkim zmęczeniem i bólem mięśni. Należy dobrać dystans do swoich możliwości, następnie stopniowo go zwiększać. Nikt nie przebiegnie od razu dziesięciu kilometrów, tym bardziej, jeśli na co dzień nie prowadzi aktywnego trybu życia. Istotny jest zakup odpowiednich ubrań a także wybór pasa biegowego, który pozwoli schować wodę. Nawodnienie w trakcie uprawiania sportu jest praktycznie niezbędne. Taki element ekwipunku pozwoli dodatkowo schować na przykład telefonu, który może posłużyć jako urządzenie do mierzenia dystansu. Przy pierwszych, jak i kolejnych przebieżkach ważne jest zachowanie odpowiedniego i równego tempa. Pozwala to uniknąć szybkiego zmęczenia. Dobrze jest także znaleźć osobę, która będzie podczas biegów towarzyszyła. Motywacja i wsparcie jest idealnym pomocnikiem w utrzymaniu formy.

Niezbędne wyposażenie biegacza – na co zwrócić uwagę?

Wygodne buty, sportowe spodnie oraz pasy biegowe to niezbędne części wyposażenia każdego biegacza. Aby przebieżki przynosiły przyjemność i jednocześnie nie niszczyły zdrowia, należy wybrać obuwie na dość grubej, lecz miękkiej podeszwie, która będzie chroniła przed kontuzjami podczas biegów po twardej powierzchni. Spodnie nie powinny krępować ruchów i powodować jakiejkolwiek niewygody; mają być wygodne i rozciągliwe. Nadadzą się tutaj na przykład dresy lub legginsy. Jeżeli chodzi o pasy biegowe, to najlepiej wybrać takie, które posiadają dużą ilość kieszonek oraz nie powodują dyskomfortu (tj. nie uciskają). Przynajmniej jedna z kieszonek powinna być trochę większa, tak aby można było schować w niej wodę. To właśnie nawodnienie jest podczas biegów najistotniejsze. Zbyt długie uprawianie sportu bez odpowiedniej ilości wody, może spowodować niszczące dla zdrowia odwodnienie. Sport to zdrowie, jednakże warto korzystać z niego w taki sposób, aby faktycznie przynosiło same korzyści, bez ewentualnych szkód. Bieganie nie jest trudne! Nie warto czekać. Najlepiej jak najszybciej wyposażyć się w potrzebne ubrania oraz pasy biegowe i udać się na przebieżkę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *