Esperal Kraków – fakty oraz mity na temat wszywki alkoholowej

Esperal w Krakowie jest nazywany wszywką alkoholową i jest środkiem stosowanym u osób, które zmagają się z chorobą alkoholową. Wokół tej substancji powstało bardzo dużo mitów. Postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości związane z wszywką alkoholową i przedstawić najważniejsze fakty na temat Esperalu.

Fakty na temat Esperalu

1. Esperal działa tylko wtedy, kiedy spożyjemy alkohol

Działanie Esperalu jest ujawniane tylko wtedy, kiedy osoba uzależniona spożyje alkohol. Ma on za zadanie zwielokrotnić działanie alkoholu i wszystkie negatywne skutki upicia oraz zatrucia alkoholowego. Po spożyciu alkoholu, mimo posiadanej wszywki alkoholowej, pojawią się takie objawy, jak: ból głowy, zawroty głowy, rozkojarzenie, wymioty i nudności, drżenie mięśni, kołatanie serca, uczucie paniki i strachu przed śmiercią. W innym wypadku Esperal nie ujawnia się i nie odczujemy, że go posiadamy. Może on również dać skutki uboczne, kiedy przypadkowo zażyjemy lek z zawartością alkoholu.

2. Esperal działa przez określony czas

Częstym mitem jest, że Esperal będzie działał przez całe nasze życie. Disulfiram oddziałuje w naszym organizmie do 12 miesięcy. Po tym czasie nie daje żadnych skutków przy spożyciu alkoholu. Jest to czas, kiedy osoba uzależniona powinna rozpocząć terapię odwykową.

3. Esperal można usunąć

Esperal można dobrowolnie usunąć. Najczęściej dzieje się to wtedy, kiedy osoba uzależniona wyjdzie z nałogu alkoholowego. Lekarz zaleca również usunięcie Esperalu wtedy, kiedy pacjent musi przyjmować leki, które mają w swoim składzie alkohol, ponieważ od tego zależy jego zdrowie lub życie. Jest to pewne ryzyko, że alkoholik powróci do nałogu, dlatego usuwanie Esperalu powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza, ale również terapeuty, który prowadzi terapię osoby uzależnionej.

4. Esperal jest wszywany za zgodą osoby uzależnionej

Jak każdy zabieg medyczny, oprócz tych które mają na celu ratowanie życia, jest przeprowadzany za pełną zgodą pacjenta. Przed wszyciem Esperalu osoba uzależniona jest informowana co do objawów, jakie wywołuje Esperal oraz dostaje rozpiskę leków, których nie może zażywać po zaszyciu alkoholowym. Zabieg nie może być przeprowadzany bez wyrażenia zgody na jego wykonanie.

5. Wszywka alkoholowa nie rozwiąże problemu nałogu

Esperal jest często traktowany jako sposób na rozwiązanie problemu alkoholowego. Nie jest on jednak jedynym sposobem na pozbycie się negatywnych skutków nałogu. Bardzo ważna jest sama terapia, która ma dodatkowo uświadomić, dlaczego choroba alkoholowa wpływa na nas negatywnie i czemu należy rzucić nałóg. Wielu terapeutów podkreśla, że sam Esperal może skutecznie zniechęcić do alkoholu, jednak niestety nie rozwiąże głównego problemu, przez który osoba uzależniona ucieka w nałóg. Tylko praca na emocjami oraz rozmowa z psychologiem pozwoli na uwolnienie się od głodu alkoholowego. Alkoholik musi zrozumieć, że jego nałóg działa niszcząco nie tylko na niego, ale również bliskie osoby. Terapia połączona z wszyciem Esperalu da nam pozytywne skutki leczenia oraz sprawi, że osoba uzależniona będzie mogła w pełni cieszyć się życiem na trzeźwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *