Odtrucie alkoholowe – kiedy powinno być zastosowane?

Odtruwanie alkoholowe jest przeprowadzane przez wykwalifikowanych pielęgniarzy lub ratowników medycznych. Może poddać się mu osoba uzależniona od alkoholu, ale również jest to zabieg przeprowadzany jednorazowo u osób, które pierwszy lub kolejny raz przesadziły z ilością alkoholu.

Na czym polega odtrucie alkoholowe?

Odtrucie alkoholowe Katowice polega na podaniu dwóch kroplówek – jednej z glukozą, a drugiej z solą fizjologiczną. Osoba po zatruciu alkoholowym potrzebuje przede wszystkim minerałów i musi być szybko nawodniona. Ponieważ zatrucie alkoholowe daje takie nieprzyjemne objawy, jak nudności oraz wymioty, często tylko podanie kroplówki pomoże w szybkim nawodnieniu organizmu. Dzięki takiej szybkiej reakcji można zmniejszyć nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego, jak problem z mową i widzeniem, dezorientacja, ból głowy, drżenie i ból mięśni. Glukoza z kolei ma pomóc w wyrównaniu poziomu cukru we krwi oraz wzmocnieniu organizmu. Dzięki niej pacjent poczuje się znacznie lepiej i będzie miał więcej siły. Mimo, że alkohol jest wysoko energetyczny, ponieważ w większości składa się z cukru, to po jego spożyciu mogą nastąpić nagłe spadki glukozy oraz jej wahania. Wyrównanie jej poziomu jest więc kluczowe w leczeniu zatrucia alkoholowego. Dodatkowo bardzo ważne jest sprawienie, by osoba uzależniona, która cierpi z powodu zatrucia alkoholowego, otrzymała odpowiednią pomoc. Podczas podawania kroplówki stan pacjenta jest monitorowany. Bardzo ważne jest również sprawdzanie, czy otrzymuje odpowiednią dawkę kroplówki oraz czy nie występuje nasilenie objawów, takich jak ból głowy, czy niepokój. Wtedy również dożylnie podawane są leki przeciwbólowe oraz uspokajające. Taki sposób leczenia zatrucia alkoholowego daje szybkie i bardzo dobre rezultaty.

Kiedy szczególnie potrzebne jest odtruwanie alkoholowe?

Odtrucie alkoholowe jest konieczne u osób uzależnionych od alkoholu, którzy są po cugu alkoholowym oraz mają bardzo silny głód alkoholowy. Również pomaga ono w nawodnieniu organizmu oraz zmniejszeniu nieprzyjemnych objawów. Odtrucie alkoholowe jest polecane szczególnie tym osobom, które cierpią z powodu odwodnienia organizmu przez nadmierne spożywanie alkoholu oraz tym, którzy chcą poddać się zaszyciu alkoholowemu.

Odtruwanie alkoholowe jest również pierwszym krokiem w leczeniu alkoholizmu, dzięki czemu mamy pewność, że polepszy się samopoczucie osoby, która poddana została zabiegowi i będzie ona mogła pójść na terapię, dzięki której pozna sedno swojego problemu oraz rozpocznie walkę z nałogiem.

Podczas terapii ważne jest ogólne dobre samopoczucie ora wykluczenie możliwości, że osoba uzależniona będzie chciała „leczyć” złe samopoczucie za pomocą kolejnych dawek alkoholu. Jest to zgubne myślenie, które nie rozwiązuje problemu uzależnienia, a jedynie go jeszcze bardziej pogłębia. Dzięki odtruwaniu alkoholowemu mamy pewność, że choroba alkoholowa może zostać skutecznie wyleczona, a osoba uzależniona w lepszym stanie fizycznym i psychicznym pójdzie na rozmowę z terapeutą, który pomoże jej wyzbyć się problemu oraz negatywnych zachowań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *