Niacyna: jakie ma właściwości i czy warto ją suplementować?

Niacyna: jakie ma właściwości i czy warto ją suplementować?
Oceń ten artykuł

Niacyna bywa inaczej nazywana witaminą PP lub witaminą B3. Znana jest również jako kwas nikotynowy. Jest to jednak witamina syntetyzowana, co oznacza, że aby jej stężenie w organizmie było prawidłowe, zazwyczaj należy ją dodatkowo suplementować. Można to zrobić albo dostarczając odpowiednie ilości tej witaminy wraz z pożywieniem, albo zażywając suplement diety np. w postaci tabletek.Niacyna: właściwości

Niacyna wywiera ogromny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Przyczynia się zarówno do prawidłowego działania samego mózgu jak i obwodowego układu nerwowego. Dodatkowo niacyna wpływa na nastrój (koi nerwy, łagodzi stany lękowe i obniża stres), pomaga również w zasypianiu. Wpływa na obniżenie poziomu zmęczenia i znużenia.

Niacyna jest także niezwykle istotna, jeśli chodzi o utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu w organizmie. Z jednej strony redukuje stężenie „złej” frakcji cholesterolu LDL, z drugiej – przyczynia się do zwiększenia poziomu dobrego cholesterolu.

Dodatkowo niacyna przyczynia się także do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego czy dobrego stanu błon śluzowych. Witamina PP bierze również udział w syntezie hormonów, takich jak tyroksyna, insulina i kortyzol. Niacyna normalizuje także wydzielanie soku żołądkowego i jego produkcję, ma również udział w syntezie krwinek czerwonych.

Niedobór i nadmiar niacyny: czym to może skutkować?

Zarówno niedobór jak i nadmiar niacyny mogą wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jeśli chodzi o niedobór witaminy PP, to najczęściej wiąże się on z pelagrą, czyli chorobą związaną z pogarszającym się stanem skóry. Staje się ona szorstka, najbardziej narażone są te fragmenty, które są bezpośrednio wystawione na działanie promieni słonecznych. Z kolei nadmiar niacyny może prowadzić do patologicznego rozszerzenia się naczyń krwionośnych, wystąpienia zaczerwienienia skóry, pojawienia się niestrawności czy wręcz jadłowstrętu. Bardzo wysokie stężenie niacyny w organizmie może nawet prowadzić do uszkodzenia wątroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *